Lectures - Archive

Archive
Supercomputing in science

7. 12. 2021

Federated distributed computing

LADISLAV HLUCHÝ
(Ústav informatiky SAV)

Dňa 7. decembra 2021 sa uskutočnila šiesta prednáška série Superpočítanie vo vede. Ladislav Hluchý z Ústavu informatiky SAV rozprával o federatívne distribuovanom počítaní.

23. 11. 2021

Short guide to software parallelization

JAROMÍR SUCHÁNEK (Biomedicínske centrum SAV)

Dňa 23. novembra 2021 sa uskutočnila už piata prednáška série Superpočítanie vo vede. Jaromír Suchánek z Biomedicínskeho centra SAV predstavil záujemcom krátky návod ako paralelizovať program.

10. 11. 2021

Operačné systémy v multiprocesorových klastroch

DUŠAN BERNÁT (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského)

Dňa 10. novembra 2021 sa uskutočnila už štvrtá prednáška série Superpočítanie vo vede. Tentokrát sme privítali Dr. Dušana Bernáta z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského so zaujímavou prednáškou na tému Operačné systémy v multiprocesorových klastroch.

26. 10. 2021

Development of technology and computer architecture – from 1-processor serial computers to supercomputers

MARTIN ŠPERKA (Múzeum počítačov, Centrum spoločných činností SAV)

The presentation will summarize the main stages of accelerating computations due to the technology and architecture development from vacuum tube computers with serial ALUs (arithmetic-logical unit) to massively parallel architectures containing millions of processing units enabled by system-on-chip (SOC) technology with billions of transistors.

12. 10. 2021

Computer simulations and calculations as an essential tool in science

PAVEL NEOGRÁDY (Faculty of Natural Sciences, Comenius University)

Do you want to learn why is the high-performance computing technology indispensable in science? This lecture will introduce - in a simple way - what types of issues the scientists face when modeling various systems and why is the HPC used to solve them. Simultaneously, we will explain methods and procedures essential in current scientific research.

29. 9. 2021

Current trends and visions in HPC in Slovakia.

LUKÁŠ DEMOVIČ, FILIP HOLKA (Centre of Operations SAS)

V prvej časti prednášky sa dozviete, čo je to superpočítač a aké technológie v sebe kombinuje. Zároveň vám poodhalíme súčasné trendy v budovaní superpočítačov novej generácie a metriku vyhodnocovania ich výkonu a energetickej efektivity. Ukážeme vám aj ako sa prevádzkujú a monitorujú. V druhej časti si krátko povieme o histórii superpočítačov na Slovensku, ale aj o plánoch na ich rozvoj a zapojenie do európskych štruktúr.