Hackathon

Národné kompetenčné centrum pre HPC organizuje Hackathon

9. – 16. júl 2021

#HACKATHON

#1 VÝZVA POČAS 1 TÝŽDŇA

S postupným rozširovaním HPC infraštruktúry a vybudovaním nového superpočítača budú slovenské HPC kapacity prístupné aj používateľom z malých a stredných podnikov, start-upov, priemyslu i štátneho sektora. Myslíme na komfort koncových používateľov HPC a chceme poskytnúť jednoduché a flexibilné nástroje na manažovanie výpočtových úloh a prostriedkov.

Pridajte sa k nám a pomôžte vytvoriť aplikáciu pre nový (aj starý :) slovenský superpočítač!

Naučte sa s nami niečo nové, spoznajte nových ľudí a získajte zaujímavé ceny. Víťaz získa 1500 € a v hre sú ďalšie zaujímavé ceny ako napríklad tablet reMarkable, čítačku Kindle Oasis, slúchadlá Apple airpods, fitness náramok, webhosting od WebSupport na jeden rok zadarmo a iné!

AkÁ VÝZVA NA VÁS čakÁ?

Vývoj aplikácie pre iOS/android s modulmi určenými na získanie prehľadu o používateľových výpočtových úlohách a dostupných výpočtových prostriedkoch, informáciami o spotrebe energie a využití výpočtových kapacít.

Naším cieľom je vyvinúť open-source aplikáciu, ktorá bude voľne dostupná a v budúcnosti ju bude možné rozšíriť o ďalšie užitočné prvky. Je to šanca pre účastníkov dať našej užívateľskej aplikácii svoj podpis a rozšíriť tak svoje portfólium referencií. V prípade, že vás témy zaujali a máte akékoľvek otázky súvisiace s hackathonom, neváhajte nás kontaktovať na hackathon@nscc.sk – radi vám odpovieme!

TIMELINE

Ešte pred samotným podujatím pre vás organizujeme webinár, kde budete mať možnosť nahliadnuť do prostredia superpočítačov a dozvedieť sa, ako sa v ňom pracuje, ako sa spúšťajú výpočtové úlohy a ako získať o nich prehľad.

ORGANIZÁTORI a MENTORI

Filip Holka – organizátor, špecialista na HPC systémy

Filip získal doktorát v odbore chemická fyzika na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Ako vedec zaoberajúci sa výpočtovou a teoretickou chémiou získaval skúsenosti s administráciou a manažmentom HPC systémov už počas štúdia. Momentálne pracuje ako Vedúci oddelenia administrácie VVT v Centre Spoločných Činností SAV.

Michal Pitoňák – organizátor, špecialista na HPC aplikácie

Michal vyštudoval chemickú fyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského a v tomto odbore získal aj doktorát. Ako vedec sa venoval výpočtom slabých medzimolekulových interakcií v biomolekulách a vývoju paralelných programov v oblasti kvantovej chémie. V Centre Spoločných činností pôsobí ako špecialista na HPC aplikácie.

Martin Calik – mentor pre hybridné aplikácie

Martin študoval informatiku na vysokej škole v Žiline, neskôr v Brne. Od roku 2016 sa venuje mobilnému vývoju pre platformu iOS. Skúsenosti má s natívnym, ale aj hybridným vývojom od menších aplikácií pre športové či kultúrne podujatia až po komplexnejšie riešenia pre banky a poisťovne. Aktuálne pracuje na pozícií iOS Developer / Team Leader pre spoločnosť CGI v Prahe.

Lukáš Šrom – mentor pre Android aplikácie

Lukáš studoval na fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Pracuje jako Android Developer ve firmě Oracle. Má více než pět let zkušeností s vývojem mobilních aplikací zejména v bankovním a business sektoru.

Počas podujatia budete mať možnosť konzultovať s mentormi a organizátormi, ktorí vám radi pomôžu! Sledujte najnovšie informácie na našej stránke a sociálnych sieťach.

ČO JE TO HACKATHON?

Hackathon je podujatie, počas ktorého programátori, UX experti, prípadne grafici či webdizajnéri intenzívne spolupracujú na riešení zadaného softvérového projektu. Cieľom hackathonu je väčšinou vyriešiť konkrétny problém, či vytvoriť IT aplikáciu, no jeho funkcia môže byť aj vzdelávacia.Hackathon môže trvať ľubovoľne dlho, zvyčajne jeden deň až jeden týždeň, pričom organizátor vopred určí ciele a zameranie (môže to byť programovací jazyk, operačný systém, aplikácia alebo API).Slovo „hackathon“ vzniklo zložením dvoch slov „hack“ a „marathon“. Slovo „hack“ kedysi vzniklo v pôvodnej komunite hackerov v 60-tych rokoch 20. storočia na univerzite MIT. Vtedy sa slovíčko „hacker“ používalo na označenie niekoho, kto sa snažil hravým a tvorivým spôsobom riešiť problémy a prekonávať limity programovacích jazykov. Nemyslí sa tým „hacker“ ako ho poznáme dnes v súvislosti s počítačovou bezpečnosťou.

DAJTE NÁM VEDIET O VAŠICH NÁPADOCH!

V Národnom kompetenčnom centre pre HPC plánujeme organizáciu série hackathonov so zaujímavými výzvami a problémami. Tieto však chceme vybrať tak, aby sme pomohli vyriešiť reálne výzvy, ktorým čelíte vy – či už vo výskume, podnikaní alebo v každodennom živote. Dajte nám vedieť o vašich nápadoch a my niektorý z nich skúsime hacknúť počas najbližšieho NCC hackatonu.