Kategórie
General

Postupnými krokmi k spusteniu Devany

Po úspešnom navezení nového superpočítača Devana bude spusteniu a sprístupneniu pre používateľov predchádzať ešte niekoľko krokov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších týždňov. Predovšetkým je nevyhnutné dokončenie a servis pomocnej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody a chladiaci systém.

Postupnými krokmi k spusteniu Devany

Po úspešnom navezení nového superpočítača Devana bude spusteniu a sprístupneniu pre používateľov predchádzať ešte niekoľko krokov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších týždňov. Predovšetkým je nevyhnutné dokončenie a servis pomocnej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody a chladiaci systém.

Nasledovať bude inštalácia linuxového operačného systému a nástrojov pre manažment systému, manažment dát a súborového systému, ako aj mnohým požívateľom známy nástroj na manažment úloh Slurm. Napokon sa nainštaluje ekosystém pre aplikácie a vývoj softvéru, teda bežné matematické knižnice a kompilátory. Pred samotným prebratím Devany od dodávateľa prebehne prvé testovanie v réžii Výpočtového strediska SAV. Testy budú zahŕňať aj tzv. Linpack, čo je súbor štandardizovaných numerických úloh, ktorého výsledkom je definícia výkonu v jednotkách Flop/s, teda počet aritmetických operácií, ktoré superpočítač vykoná za sekundu. Najvýkonnejší počítač v Európe – LUMI – má výkon 309 PFlop/s, čo je 309×1015 operácií. Teoretický predpokladaný výkon Devany je okolo 800 TFlop/s, teda 800×1012 operácií za sekundu. Testovať sa bude aj rýchlosť čítania a zápisu dát z dátových úložísk. Napokon sa vykonajú záťažové testy, kedy sa na všetkých výpočtových uzloch spustia aplikácie vyžadujúce plný výkon procesorov a plnú operačnú pamäť. Test bude prebiehať približne 48 hodín a preverí sa ním stabilita systému a kapacita chladenia.

Po ukončení a vyhodnotení testov, ktoré predpokladáme začiatkom decembra, budeme môcť sprístupniť Devanu pre používateľov. Pri tejto príležitosti pripravujeme aj nový portál, ktorý bude slúžiť na podávanie, hodnotenie a manažment projektov a používateľov.

Text: Lucia Demovičová
Pictures: Pavol Novák

Cooperation with SARIO brings new opportunities for both students and companies 12 May - Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Národné superpočítačové centrum (NSCC), ktoré zároveň zastrešuje aj Národné kompetenčné centrum pre HPC, posilňujú spoluprácu v oblasti prepájania vzdelávania, inovácií a praxe. Na základe memoranda o spolupráci, podpísaného 16. apríla, sme sa aktívne zapojili do etablovaného programu Prax pre univerzity – riešenia pre firmy. Tento program spája vysokoškolských študentov s konkrétnymi potrebami slovenských a zahraničných firiem a zároveň podporuje praktickú aplikáciu teoretických poznatkov v reálnych projektoch.
Interview: Supercomputers Are No Longer Sci-Fi, but a Tool That Helps Companies Succeed 10 May - Superpočítače sa v očiach verejnosti často spájajú s vedecko-fantastickými filmami alebo špičkovým akademickým výskumom. V skutočnosti sú však čoraz dôležitejším nástrojom aj pre bežné firmy, ktoré chcú efektívnejšie inovovať, optimalizovať procesy, lepšie predvídať správanie zákazníkov a získavať konkurenčnú výhodu.
NSCC Launches Collaboration with Slovak Academy of Sciences  9 May - V utorok 6. marca 2025 sa stretli zástupcovia Národného superpočítačového centra, Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied a Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied. Stretnutia sa zúčastnili Lucia Malíčková (Národné superpočítačové centrum), Dušan Račko a Zdeno Špitalský (Ústav polymérov SAV) a Adriána Hvizdošová Annušová (Fyzikálny ústav SAV).