Kategórie
Všeobecné

Postupnými krokmi k spusteniu Devany

Po úspešnom navezení nového superpočítača Devana bude spusteniu a sprístupneniu pre používateľov predchádzať ešte niekoľko krokov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších týždňov. Predovšetkým je nevyhnutné dokončenie a servis pomocnej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody a chladiaci systém.

Postupnými krokmi k spusteniu Devany

Po úspešnom navezení nového superpočítača Devana bude spusteniu a sprístupneniu pre používateľov predchádzať ešte niekoľko krokov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších týždňov. Predovšetkým je nevyhnutné dokončenie a servis pomocnej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody a chladiaci systém.

Nasledovať bude inštalácia linuxového operačného systému a nástrojov pre manažment systému, manažment dát a súborového systému, ako aj mnohým požívateľom známy nástroj na manažment úloh Slurm. Napokon sa nainštaluje ekosystém pre aplikácie a vývoj softvéru, teda bežné matematické knižnice a kompilátory. Pred samotným prebratím Devany od dodávateľa prebehne prvé testovanie v réžii Výpočtového strediska SAV. Testy budú zahŕňať aj tzv. Linpack, čo je súbor štandardizovaných numerických úloh, ktorého výsledkom je definícia výkonu v jednotkách Flop/s, teda počet aritmetických operácií, ktoré superpočítač vykoná za sekundu. Najvýkonnejší počítač v Európe – LUMI – má výkon 309 PFlop/s, čo je 309×1015 operácií. Teoretický predpokladaný výkon Devany je okolo 800 TFlop/s, teda 800×1012 operácií za sekundu. Testovať sa bude aj rýchlosť čítania a zápisu dát z dátových úložísk. Napokon sa vykonajú záťažové testy, kedy sa na všetkých výpočtových uzloch spustia aplikácie vyžadujúce plný výkon procesorov a plnú operačnú pamäť. Test bude prebiehať približne 48 hodín a preverí sa ním stabilita systému a kapacita chladenia.

Po ukončení a vyhodnotení testov, ktoré predpokladáme začiatkom decembra, budeme môcť sprístupniť Devanu pre používateľov. Pri tejto príležitosti pripravujeme aj nový portál, ktorý bude slúžiť na podávanie, hodnotenie a manažment projektov a používateľov.

Text: Lucia Demovičová
Fotografie: Pavol Novák

Prednáška: Ako môže NLP pomôcť v podnikaní? 22 mar - Radi by sme vás pozvali na popularizačnú prednášku zameranú na spracovanie prirodzeného jazyka (NLP - Natural Language Processing). NLP je odvetvie umelej inteligencie, ktoré je zamerané na interakciu medzi počítačom a človekom pomocou prirodzeného jazyka. Cieľom NLP je, aby počítač dokázal pochopiť a dešifrovať prirodzený ľudský jazyk. Túto metódu využíva aj momentálne veľmi populárny ChatGPT.
Výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC 9 feb - Dňa 2. februára v priestoroch Výpočtového strediska Slovenskej akadémie vied prebiehala online prezentácia výskumného projektu Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC (Wave energy converter). Hybridné podujatie bolo organizované spoločnosťou niore Energy s.r.o. a Národným kompetenčným centrom pre vysokovýkonné počítanie.
Európske centrum digitálnych inovácií: HOPERO 14 nov - Slovak AI European Digital Innovation Hub je celonárodný ekosystém s jasným zameraním na umelú inteligenciu cieľom ktorého je podporiť digitálnu transformáciu slovenských firiem v európskom inovačnom priestore. Jedným z cieľov Hopero je upgradovať spoločnosti a ich ľudí pre digitálnu éru posilňovaním a rozširovaním komunity inovátorov, zdieľaním vedomostí, zlepšovaním prístupu k finančným prostriedkom a zavádzaním umelej inteligencie.