Prednášky

SÉRIA
Vysokovýkonné počítanie

Nová séria populárno-náučných prednášok o zaujímavých HPC aplikáciách

V zimnom semestri 2024 sa budeme venovať ďalším fascinujúcim oblastiam, v ktorých vysokovýkonné počítanie (HPC) zohráva kľúčovú rolu. Zameriame sa najmä na meteorológiu, klimatológiu, chémiu a veľké jazykové modely (LLM). Budeme sa venovať využitiu vysokovýkonného počítania a umelej inteligencie pri tvorbe klimatických modelov a tiež prinesieme zaujímavé diskusie o genetickom sekvenovaní a počítačových simuláciách zameraných na polyméry, DNA, topologické molekuly. Zameriame sa aj na genomické analýzy s významným presahom do biomedicíny, zdravotníctva a epidemiológie. V neposlednom rade sa budeme venovať aj otázke, či je vôbec v slovenskom jazyku dosť slov na trénovanie veľkého jazykového modelu.

Účastníci budú mať možnosť po prednáškach diskutovať s pozvanými expertmi. Prezenčné prednášky sa budú konať v príjemnej a neformálnej atmosfére pri káve v budove FCHPT STU na Radlinského 9 v Bratislave. Online prednášky budú prebiehať cez Zoom. Záznamy z našich prednášok si môžete pozrieť na YouTube.

Ak by ste mali záujem o konkrétnu tému alebo chceli prezentovať váš výskum, dajte nám vedieť!

22 Okt
16:00
Rozuzlenie tajomstiev DNA pomocou vysokovýkonného počítania
DUŠAN RAČKO z Ústavu polymérov SAV, v. v. i.
Miesto: FCHPT STU, Bratislava
RegistrÁcia
DNA molekula, ktorá nesie inštrukcie pre život, je ako super-skrútený povraz alebo špirálový rebrík vytvárajúci tvar známy ako dvojitá špirála. Nie je to len obyčajná molekula – je to polymér. To znamená, že tvorí dlhé reťazce zložené z opakujúcich sa stavebných jednotiek. Vďaka svojmu jedinečnému tvaru sa DNA môže krútiť, ohýbať a tvoriť zložité štruktúry, vrátane uzlov a reťazí, čo sú špeciálne druhy topológií, o ktorých sa vedci ešte stále učia mnoho nového.
29 Okt
13:30
Modelovanie klímy a aktuálne výskumné témy v klimatickej vede
Peter Kuma zo Štokholmskej univerzity, Katedra meteorológie (MISU)
Miesto: online
RegistrÁcia
V posledných desaťročiach sa klimatické modely stali neoddeliteľnou súčasťou klimatickej vedy. Umožňujú nám nielen predpovedať budúcu klímu Zeme, ale aj rekonštruovať minulosť a lepšie porozumieť súčasnej klíme. V tejto prednáške sa dozviete, ako fungujú, na akých superpočítačoch bežia a širší kontext klimatických zmien a vplyvu človeka na klímu.
11 Nov
18:00
Vysokovýkonné počítanie a jeho využitie v bioinformatike
Michal Tamáš z Univerzity v Padove, Katedra molekulárnej medicíny
Miesto: online
RegistrÁcia
Vysokovýkonné počítanie (High-Performance Computing – HPC) sa stalo nepostrádateľným nástrojom v bioinformatike, poháňajúcim pokroky v analýze dát, modelovaní a simuláciách. Ako biologické dáta exponenciálne rastú vďaka vysokopriepustným technológiám, ako sú sekvenovanie novej generácie, proteomika a metabolomika, tradičné výpočtové zdroje často nedokážu zvládnuť objem, rôznorodosť a rýchlosť týchto dát.
12 Nov
16:00
Analýza veľkých genomických údajov a ich aplikácia v klinickej diagnostike
Jaroslav Budiš z Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave
Miesto: FCHPT STU, Bratislava
RegistrÁcia
Moderné sekvenačné technológie poskytujúce digitalizáciu genomického materiálu umožnili revolučné zmeny v prístupe k diagnostike a výskumu rôznych ľudských chorôb. Kľúčovým prvkom procesu sú bioinformatické nástroje a postupy používané na analýzu digitalizovaných genomických dát. Hoci tieto technológie priniesli nové možnosti pre klinickú diagnostiku, prinášajú aj výzvy súvisiace so spracovaním veľkých objemov údajov.
26 Nov
16:00
Čo je potrebné na trénovanie slovenského veľkého jazykového modelu
Radovan Garabík z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV, v. v. i.
Miesto: FCHPT STU, Bratislava
RegistrÁcia
V posledných rokoch veľké jazykové modely dramaticky zmenili počítačové spracovanie prirodzeného jazyka. Prelomovým bodom bolo použitie architektúry transformerov, ktoré sú vhodné hlavne na spracovanie väčšieho textového kontextu, a generatívne jazykové modely. Aké sú predpoklady vytvorenia takého veľkého jazykového modelu komunikujúceho po slovensky? Pozrieme sa na existujúce korpusy písaného slovenského jazyka a predstavíme cestu vedúcu k vytvoreniu veľkého jazykového modelu mistral-sk-7b.
10 Dec
16:00
Destination Earth – Vysokovýkonné počítanie pre počasie a klímu
Jozef Vivoda zo Slovenského hydrometeorologického ústavu
Miesto: FCHPT STU, Bratislava
RegistrÁcia
TBA