Kategórie
Všeobecné

Na Slovensku vzniklo Národné superpočítačové centrum

Dňa 18. novembra vzniklo Národné superpočítačové centrum (NSCC – National SuperComputing Centre), ktoré bude na Slovensku zastrešovať HPC (High Performance Computing) aktivity, vrátane posilňovania HPC kompetencií v úzkej spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC.

Na Slovensku vzniklo Národné superpočítačové centrum

Dňa 18. novembra vzniklo Národné superpočítačové centrum (NSCC – National SuperComputing Centre), ktoré bude na Slovensku zastrešovať HPC (High Performance Computing) aktivity, vrátane posilňovania HPC kompetencií v úzkej spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC, rozvoja HPC infraštruktúry, podpory projektov a investícií v oblasti HPC.

Národné superpočítačové centrum vzniklo ako konzorcium Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV), Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) a združenia I4DI (Innovations for Digital Infrastructure), ktorého členmi sú spoločnosť Tachyum, Towercom a PosAm. Predsedom správnej rady bude počas prvých dvoch rokov činnosti NSCC Lukáš Demovič, riaditeľ CSČ SAV, podpredsedom správnej rady sa stal Radoslav Repa, generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy MIRRI.

Víziou projektu Národného superpočítačového centra ako združenia štátnych inštitúcií a súkromného sektora je okrem iného vybudovať na Slovensku nový superpočítač, ktorý by bol na konkurenčnej výkonnostnej úrovni v rámci európskeho priestoru a umožnil by rozsiahlejšie a efektívnejšie využívanie HPC technológií, ako aj utilizáciu nástrojov vysokovýkonnej dátovej analytiky, umelej inteligencie a strojového učenia slovenským užívateľom. NSCC sa bude v spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC podieľať na zvyšovaní kompetencií v týchto oblastiach, a to najmä poskytovaním bezplatných konzultácií a vzdelávacích aktivít určených malým a stredným podnikom, priemyselným spoločnostiam, subjektom štátnej správy a v neposlednom rade akademickým inštitúciám.

„Cieleným rozvojom HPC infraštruktúry a jej sprístupnením, zvyšovaním kompetencií, poskytovaním služieb a v neposlednom rade podporou národných projektov činnosť NSCC bezpochyby prispeje k zlepšeniu konkurencieschopnosti Slovenska nielen v oblasti inovácií,” povedal predseda správnej rady NSCC Lukáš Demovič.

NSCC sa bude aktívne zapájať do európskych projektov a medzinárodných grantových výziev. Očakáva sa, že v budúcnosti bude zastupovať Slovensko v európskych projektoch, ako je PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe) či EuroHPC (European High-Performance Computing Joint Undertaking).

Central European Working Group v Slovinsku 19 máj - Dňa 19. mája 2025 sme sa stretli so zástupcami národných kompetenčných centier pre vysokovýkonné počítanie (HPC) z krajín strednej Európy. Stretnutie pracovnej skupiny Central European Working Group, ktoré sa konalo prezenčne v Slovinsku, nám poskytlo výnimočnú príležitosť na výmenu skúseností, prehĺbenie regionálnej spolupráce a diskusiu o spoločných výzvach aj príležitostiach, ktorým čelíme v rámci projektu EuroCC. Nadviazali sme osobné kontakty a viedli konštruktívne rozhovory so zástupcami z okolitých krajín, ktoré rovnako ako Slovensko budujú a rozvíjajú svoje národné kompetenčné centrá pre HPC. Takéto stretnutia zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní spoločných prístupov, identifikácii synergií a výmene osvedčených postupov pri poskytovaní služieb používateľom – či už ide o výskumné inštitúcie, verejný sektor alebo podniky.
Čo všetko dnes dokáže umelá inteligencia? Pozrite si záznam z webinára Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu 16 máj - Dňa 13. mája 2025 sa uskutočnil odborný webinár s názvom Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu, ktorý pripravil RNDr. Andrej Lúčny, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Prednáška bola zameraná na aktuálne výzvy a riešenia v oblasti strojového videnia a umelej inteligencie, pričom sa venovala najmä schopnosti systémov rozpoznávať objekty bez nutnosti ich predchádzajúcej kategorizácie.
HPC a umelá inteligencia: Spájame sily pre budúcnosť technológií 15 máj - V utorok 14. mája 2025 sme sa zúčastnili podujatia PyData Slovakia & Bratislava Meetup #29, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Stretnutie dátovej a technologickej komunity sa nieslo v duchu aktuálnych trendov v oblasti umelej inteligencie, s dôrazom na pochopenie fungovania veľkých jazykových modelov (Large Language Models – LLMs), ktoré dnes čoraz výraznejšie ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života – od komunikácie, cez vzdelávanie až po riadenie procesov vo firmách a verejnej správe. Hlavným rečníkom večera bol Radovan Kavický, prezident a hlavný dátový vedec v GapData Institute, ktorý svojou prednáškou s názvom "Under the Hood of LLM" pútavo predstavil, čo sa skrýva pod povrchom dnešných pokročilých jazykových modelov.