Kategórie
Všeobecné

Zber morského odpadu s pomocou HPC – Webinár ETP4HPC

Dávame vám do pozornosti webinár organizovaný FF4EuroHPC a ETP4HPC, ktorý sa uskutoční v piatok  8. júla v čase od 11:00 do 12:00 hod. Na podujatí búdu predstavené dva úspešné projekty zamerané na životné prostredie, ktoré boli realizované pomocou nástrojov vysokovýkonného počítania a umelej inteligencie. Webinár je určený pre výskumníkov, poskytovateľov HPC, vývojárov softvéru a najmä pre súkromné spoločnosti.

Zber morského odpadu s pomocou HPC – Webinár ETP4HPC

Dávame vám do pozornosti webinár organizovaný FF4EuroHPC a ETP4HPC, ktorý sa uskutoční v piatok  8. júla v čase od 11:00 do 12:00 hod. Na podujatí búdu predstavené dva úspešné projekty zamerané na životné prostredie, ktoré boli realizované pomocou nástrojov vysokovýkonného počítania a umelej inteligencie. Webinár je určený pre výskumníkov, poskytovateľov HPC, vývojárov softvéru a najmä pre súkromné spoločnosti.

Projekt FF4EuroHPC poskytuje európskym malým a stredným podnikom príležitosť využívať európske špičkové služby z oblasti vysokovýkonného počítania (High Performance Computing – HPC) na vývoj inovatívnych produktov a riešení. V rámci dvoch výziev sa realizovali vysokokvalitné experimenty, do ktorých sú zapojené inovatívne malé a stredné podniky. Každý experiment je prípadovou štúdiou demonštrujúcou výhody, ktoré HPC prináša pre hodnotový reťazec od koncového používateľa až po poskytovateľa HPC infraštruktúry.

Tento webinár bude zameraný na dva experimenty súvisiace s dopadom na životné prostredie, ktoré už boli úspešne ukončené:

MARINE LITTER HUNTER – Navigačný systém založený na HPC pre projekt autonómneho lovu morského odpadu

Emanuele Della Volpe, generálny riaditeľ a letecký inžinier spoločnosti Green Tech Solution priblíži účastníkom experiment Marine Litter Hunter.  Spoločnosť Green Tech Solution (GTS) zautomatizovala zber morského odpadu prostredníctvom identifikácie plávajúceho plastového odpadu na mori v reálnom čase prostredníctvom bezpilotných plavidiel. Takéto plavidlá posielajú cez pozemnú riadiacu stanicu GPS súradnice lodi bez posádky, ktorá zhromažďuje plastový odpad bez zásahu operátorov.

Obmedzená schopnosť predpovedať budúcu polohu úlomkov však obmedzuje účinnosť celého systému pretože výrazne narastá časová a energetická spotreba zberu. Využitie HPC v tomto prípade umožňuje posunúť do ďalšej fázy spoluprácu bezpilotných systémov pre:

  • Marine Litter Rozpoznanie
  • Marine Litter Predpoveď cesty
  • Marine Litter Optimalizáciu stratégie obnovy

HERCULES – predpoveď počasia pre prevádzku dronov

Projekt Hercules predstaví Jose L. Munoz Gamarra, technický riaditeľ spoločnosti Aslogic. Tento projekt je zameraný na vývoj špecifických modelov predpovedí počasia pre drony, keďže vďaka svojej veľkosti sú oveľa zraniteľnejšie nepriaznivými letovými podmienkami. V tomto projekte bol vyvinutý prístup nezávislý od pozemných infraštruktúr.

Viac informácií

Registrácia

EuroCC 2 & CoEs & CASTIEL 2 Intermediate Conference na Slovensku 26 apr - V malebnom prostredí Vysokých Tatier sa členovia Európskych národných kompetenčných centier a Centier excelentnosti stretli počas EuroCC 2 & CoEs & CASTIEL 2 Intermediate Conference, aby diskutovali o vývoji v projekte a ukázali doteraz dosiahnutý pokrok.
Nová spolupráca a komplexnejšia ponuka pre slovenské firmy 24 apr - V Národnom kompetenčnom centre pre HPC sa tešíme z nášeho nového partnerstva s Inovačným centrom INOVIA v Žiline. Toto spojenie predstavuje významný míľnik v misii NCC pre HPC propagovať a podporovať adopciu vysokovýkonných výpočtových technológií naprieč slovenskými regiónmi a hospodárskymi sektormi. Využitie takýchto pokročilých digitálnych technológií je vo svete čoraz bežnejšie, napríklad pri pokročilých numerických simuláciách, spracovaní veľkých objemov dát a tiež pri vývoji modelov umelej inteligencie.
Možnosti využitia HPC pre MSP 21 mar - Dňa 19. marca sa v Bratislave uskutočnilo podujatie s názvom Objavte potenciál supepročítača v praxi, ktoré združilo odborníkov z Národného kompetenčného centra HPC (NCC) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, čím sa otvorili nové horizonty prespoluprácu s podnikmi využívajúcimi veľké dáta, simulácie, umelú inteligenciu vo vývoji alebo výrobnej technológií.