HPC Webinár pre MSP:
Podpora rastu prostredníctvom spolupráce:
Reálne príklady využitia HPC
Pripojte sa k nám na informatívny webinár, ktorý je navrhnutý tak, aby ukázal transformačný potenciál vysokovýkonného výpočtového prostredia (HPC) prostredníctvom reálnych úspešných príbehov a pútavých projektov realizovaných s podporou Národného kompetenčného centra (NCC). Toto online podujatie má za cieľ zdôrazniť praktické aplikácie HPC, demonštrovať jeho vplyv a inšpirovať malé a stredné podniky (MSP) a priemyselných partnerov k zapojeniu sa do spolupráce na pilotných projektoch a projektoch Proof of Concept (PoC).
Okrem príkladov realizovaných v slovenskom NCC na webinári tiež predstavíme odborné znalosti a skúsenosti susedných kompetenčných centier v Českej republike a Poľsku. Naši rečníci predstavia svoje výnimočné prípady využitia, ilustrujúce schopnosti a úspechy ich NCC.
Tento webinár je otvorený pre všetky MSP a priemyselné spoločnosti; tešíme sa tiež na účastníkov z radov členov nášho HPC ambasádorského programu. Nenechajte si ujsť túto príležitosť učiť sa od popredných odborníkov a objaviť, ako môže HPC podporiť inovácie a úspech vo vašich projektoch.
4. septembra od 14:00 do 15:30 hod.
Registrácia
Podujatie bude prebiehať v angličtine.
Miesto: online prostredníctvom Zoom
Po registrácii dostanú účastníci potvrdzovací e-mail. Skontrolujte prosím svoju schránku/priečinok so spamom. Niekoľko dní pred webinárom bude všetkým registrovaným účastníkom zaslaná pozvánka na online stretnutie Zoom.
REČNÍCI:
Michal Pitoňák: Slovenské národné superpočítačové centrum, senior vývojár HPC aplikácií
Krátky životopis: Doc. Mgr. Michal Pitoňák, PhD. sa venuje oblasti vysokovýkonného výpočtového prostredia (HPC) už viac ako 20 rokov. Bol súčasťou operačného tímu prvého slovenského superpočítača Aurel. Od roku 2023 pôsobí v Národnom superpočítačovom centre, kde prispieva k realizácii pilotných projektov v rámci Národného kompetenčného centra pre HPC, financovaného Spoločným európskym podnikom pre vysokovýkonné výpočty (EuroHPC).
Tomáš Karásek: IT4Innovations Národné superpočítačové centrum, Paralelné algoritmy Výskumné laboratórium, Česká republika
Krátky životopis: Ing. Tomáš Karásek, Ph.D., je v súčasnosti vedúcim Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné výpočty v Českej republike a vedúcim Laboratória vývoja paralelných algoritmov v Národnom superpočítačovom centre IT4Innovations. Predtým pôsobil sedem rokov na niekoľkých pozíciách v Institute of High-Performance Computing v Singapure. V minulosti sa podieľal na niekoľkých projektoch financovaných Európskou komisiou a zameraných na malé a stredné podniky, ako sú SESAME Net, InnoHPC a program PRACE SHAPE. Dr. Karasek získal v posledných 15 rokoch finančné prostriedky na viac ako 30 projektov aplikovaného výskumu a je autorom alebo spoluautorom viac ako 20 vedeckých článkov.
Szymon Mazurek: AGH Univerzita v Krakove, vývojár AI, NCC Poľsko
Krátky životopis: Szymon Mazurek (PhD. študent) je vývojár AI so skúsenosťami v oblasti výskumných a vývojových projektov. Pracoval s vizuálnymi, prirodzenými jazykmi a časovými radmi pomocou rôznych typov sietí, vrátane CNN, transformátorov, rekurentných, grafových a špičkových neurónových sietí. Má rozsiahle skúsenosti s používaním HPC prostredí v hlbokom učení, ako pre výskum, tak aj pre nasadenie modelov. Zaujíma sa o vloženú a zakotvenú AI, najmä s použitím neuromorfných platforiem a špičkových neurónových sietí. Aktívne sa venuje výskumu v tejto oblasti a usiluje sa o doktorát na AGH Univerzite v Krakove.
PROGRAM:
14:00 – 14:05 Úvod: Krátka prezentácia NCC Slovensko
Rečník: Lucia Demovičová, riaditeľka NCC pre HPC Slovensko
14:05 – 14:25 Prípady použitia NCC Slovensko
Rečník: Michal Pitoňák
Prípad 1: Prenos a optimalizácia pracovného toku CFD výpočtov v HPC prostredí
Stručný popis: Táto prípadová štúdia sa zameriava na prenos a optimalizáciu pracovných tokov výpočtovej dynamiky tekutín (CFD) v prostredí HPC.
Odkaz na publikáciu: Prenos a optimalizácia pracovného toku CFD výpočtov v HPC prostredí
Prípad 2: Detekcia anomálií v časových radoch: Prevencia gamblingu pomocou hlbokého učenia
Stručný popis: Tento prípad zahŕňa použitie techník hlbokého učenia na detekciu anomálií v časových radoch za účelom prevencie gamblingu.
Odkaz na publikáciu: Detekcia anomálií v časových radoch: Prevencia gamblingu pomocou hlbokého učenia
Prípad 3: Identifikácia entít pre extrakciu adries z transkriptovaných rozhovorov s využitím syntetických dát
Stručný popis: Táto prípadová štúdia sa zaoberá identifikáciou entít pre extrakciu adries z transkriptovaných rozhovorov s využitím syntetických dát.
Odkaz na publikáciu: Identifikácia entít pre extrakciu adries z transkriptovaných rozhovorov s využitím syntetických dát
Prípad 4: Meranie štrukturálnych parametrov kapsúl použitím techník AI a ML
Stručný popis: Tento prípad skúma použitie techník umelej inteligencie (AI) a strojového učenia (ML) na meranie štrukturálnych parametrov kapsúl.
Odkaz na publikáciu: Meranie štrukturálnych parametrov kapsúl použitím techník AI a ML
14:25 – 14:30 Otázky
14:30 – 14:50 Prípady použitia NCC Česká republika
Rečník: Tomáš Karásek
Názov prípadu: Príklady využitia umelej inteligencie pri riešení problémov z inžinierskej praxe
Popis: Rozmach umelej inteligencie v posledných rokoch sa neobmedzil iba na generatívne AI alebo veľké jazykové modely, ale zasiahol aj ďalšie oblasti medzi, ktoré patria aj inžinierske aplikácie. V rámci tejto prednášky budú predstavené dve prípadové štúdie využitia metód umelej inteligencie v energetike a doprave. V oboch prípadoch bol využitý prístup, kedy bolo pre tvorbu dát potrebných pre tréning AI modelov využitých metód numerického modelovania a simulácií. Takto vytvorené syntetické dáta boli následne využité na tréning a validáciu AI modelov. V oboch prípadoch bola s výhodou využitá HPC infraštruktúra na urýchlenie výpočtových simulácií a tréning AI modelov.
14:50 – 14:55 Otázky
14:55 – 15:15 Prípady použitia NCC Poľsko
Rečník: Szymon Mazurek
Názov prípadu: SpeakLeash – Komunitou riadená iniciatíva na rozvoj ekosystému národných LLM v Poľsku
Popis: Nedávno sa veľké jazykové modely (LLM) objavili ako prelomová technológia, ktorá ponúka bezprecedentné možnosti automatizácie v takmer všetkých oblastiach. Väčšina týchto riešení je však vyvinutá a poskytovaná obmedzenou skupinou spoločností, čo predstavuje výzvy pre aplikácie, ktoré vyžadujú špecifické zdroje, dôvernosť údajov a prispôsobené úlohy. Táto prednáška sa zameria na SpeakLeash, poľskú otvorenú výskumnú komunitu venovanú vývoju LLM prispôsobených pre poľský jazyk. Budú preskúmané aktivity skupiny v oblasti zhromažďovania a čistenia údajov, vývoja modelov, hodnotenia a poskytovania v otvorenom zdrojovom prístupe. Ďalej bude diskutovaná dôležitosť podpory takýchto iniciatív, ktorá je nevyhnutná pre rozvoj zdrojov a know-how na využitie najmodernejších technológií.
15:15 – 15:20 Otázky
15:20 – 15:30 Diskusia
Sledujte profily NCC na sociálnych sieťach a nenechajte si ujsť najnovšie správy o našich vzdelávacích podujatiach.