Kategórie
Všeobecné

Nová éra spolupráce v slovenskom HPC: Začíname budovať HPC ekosysém spolu s Eviden

V slovenskom HPC ekosystéme sa začína nové, mimoriadne zaujímavé obdobie. Ako ste už určite zachytili, Slovenská akadémia vied realizuje projekt s názvom „Budovanie superpočítača pre Národné superpočítačové centrum“, ktorý prinesie novú výpočtovú infraštruktúru pre potreby vedy, výskumu, inovácií aj verejných služieb. Ako Národné superpočítačové centrum sme radi, že môžeme byť pri tom – a stáť pri zrode spolupráce, ktorá má potenciál významne ovplyvniť ďalší rozvoj tejto oblasti na Slovensku. Hovoríme o začiatku partnerstva medzi Národným superpočítačovým centrom a spoločnosťou Atos Eviden, ktorá tento stroj dodáva.

Nová éra spolupráce v slovenskom HPC: Začíname budovať HPC ekosystém spolu s Eviden

V slovenskom HPC ekosystéme sa začína nové, mimoriadne zaujímavé obdobie. Ako ste už určite zachytili, Slovenská akadémia vied realizuje projekt s názvom „Vývoj a konštrukcia superpočítača pre Národné superpočítačové centrum“, ktorý prinesie novú výpočtovú infraštruktúru pre potreby vedy, výskumu, inovácií aj verejných služieb. Ako Národné superpočítačové centrum sme radi, že môžeme byť pri tom – a stáť pri zrode spolupráce, ktorá má potenciál významne ovplyvniť ďalší rozvoj tejto oblasti na Slovensku.

Peter Balco a
Lucia Malíčková

Prepojenie akademického, verejného a priemyselného sektora je stále výzvou. Mnohé iniciatívy narážajú na inštitucionálne alebo komunikačné bariéry, ktoré brzdia tempo inovácií. Práve preto považujeme za kľúčové odštartovať spoluprácu s partnerom, s ktorým vieme posunúť slovenské HPC na novú úroveň.

Veľmi sa tešíme zo skutočného záujmu o vytváranie synergií – nielen na formálnej úrovni, ale aj v praktickej, každodennej spolupráci. Vnímame to ako príležitosť budovať ekosystém, v ktorom nebude vysokovýkonné počítanie izolovanou technológiou, ale aktívnym nástrojom pre inovácie, výskum, rozvoj produktov aj zefektívňovanie procesov vo verejnej správe.

Jedným z hlavných cieľov nášho kompetenčného centra ale aj Národného superpočítačového centra je prepájať jednotlivých aktérov – výskumné tímy, malé a stredné podniky, verejné inštitúcie či technologických partnerov – a vytvárať podmienky na to, aby mohli spoločne rásť. Veríme, že pokrok v oblasti HPC môže nastať len tam, kde existuje dôvera, ochota zdieľať skúsenosti a spoločná vízia.

Zatiaľ sme len na začiatku, no už teraz diskutujeme o konkrétnych možnostiach technickej integrácie, odborného vzdelávania, podpory používateľov a strategickej orientácie superpočítača tak, aby bol skutočne národným aktívom – využiteľným naprieč sektormi a regiónmi. Našou ambíciou je prispieť k vytvoreniu živého a funkčného HPC ekosystému, ktorý bude reflektovať potreby praxe aj potenciál slovenských odborníkov.

Veríme, že nejde len o jednorazový projekt, ale o začiatok dlhodobej spolupráce postavenej na dôvere, kvalite a spoločnom cieli. Teší nás, že v spoločnosti Eviden nachádzame partnera, ktorý zdieľa túto filozofiu.

Sme presvedčení, že vďaka takýmto spoluprácam sa slovenské HPC môže posunúť na novú úroveň – smerom k otvorenosti, strategickému rozvoju a skutočnému zapojeniu do európskych aj globálnych iniciatív.

Digitálne dvojčatá spoločnosti: Simulácie poháňané výpočtami na HPC 25 jún - Pridajte sa k nášmu inšpiratívnemu webináru a zistite, ako umelá inteligencia a multiagentové simulačné technológie pomáhajú výskumníkom pochopiť a predikovať komplexné spoločenské javy. Na podujatí vystúpia poprední odborníci na kultúrnu kybernetiku, kognitívne modelovanie a simulácie digitálnych dvojčiat v národnom meradle.
Posilňovanie väzieb v rámci EuroCC: Návšteva NCC Slovakia vo FCCN v Lisabone 24 jún - Dňa 24. júna sa zástupkyňa NCC Slovakia, Božidara Pellegrini, stretla s kolegyňami z NCC Portugal v sídle FCCN – Národnej jednotky pre vedecké výpočty pri FCT – Fundação para a Ciência e a Tecnologia, v Lisabone.
Záznam z podujatia: Slovenčina v ére veľkých jazykových modelov (s podporou superpočítača Leonardo) 23 jún - Dňa 11. júna 2025 sa uskutočnil spoločný webinár o modelovaní jazyka, ktorý zorganizovali Národné kompetenčné centrá pre HPC na Slovensku a v Taliansku. Diskusia sa sústredila na výzvy a riešenia spojené s používaním veľkých jazykových modelov (LLM) pre menej rozšírené jazyky, akým je aj slovenčina.