Kategórie
Všeobecné

Twinning spolupráca medzi Slovinským a Slovenským NCC

Slovenské NCC začalo spoluprácu so svojim Slovinským partnerom. Týka sa hlavne vzdelávacích aktivít, obe NCC pripravia niekoľko kurzov pre účastníkov z oboch krajín.

Twinning spolupráca medzi Slovinským a Slovenským NCC

Na základe odporúčania Castiel CSA, ktorý koordinuje aktivity národných kompenčných centier v rámci projektu EuroCC, začalo Slovenské NCC spoluprácu so svojim Slovinským partnerom. Spolupráca sa týka hlavne vzdelávacích aktivít, kde obe NCC pripravia niekoľko kurzov pre účastníkov z oboch krajín. Partnerstvo zároveň pripraví živnú pôdu pre výmenu skúseností a ďalšie spoločné aktivity.

Twinning je typ spolupráce, pri ktorej dvaja alebo viac rovnocenných partnerov poskytuje svoju expertízu pre vzájomné obohatenie. Každý z partnerov pri tom vyniká inými kompetenciami a navzájom sa tak dopĺňajú. Slovinsko a Slovensko majú na medzinárodnom poli dlhodobo veľmi dobré vzťahy a sme radi že ich v rámci projektu EuroCC môžeme začať budovať aj v oblasti vysokovýkonného počítania.

Spolupráca začala výmenou skúseností s organizovaním vzdelávacích aktivít a prácou s malými a strednými podnikmi. Pokračovať bude výmenou online kurzov, z ktorých prvé sa uskutočnia už v máji a v júni 2022 a budú k dispozícii účastníkom z oboch krajín. Kurz “Neurónové siete s knižnicou TensorFlow” poskytnú školitelia zo slovenského NCC a uskutoční sa 25. – 26. 5. 2022. Kurz “GPU programovanie s CUDA” poskytnú slovinský lektori 20. – 21. 6. 2021. Spolupráca bude pokračovať na jeseň kurzami o paralelnom programovaní vo Fortran-e a o veľkých dátach v prostredí Spark-Hadoop (detaily zverejníme neskôr). Viac informácií a registráciu na kurzy nájdete tu:

Kurz Neural Networks with TensorFlow

Kurz GPU programming in CUDA

EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).
Keď sa stretne energetika a superpočítač: Spolupráca s IPEEK 20 mar - Dňa 20. marca sme v Nitre rokovali so zástupcami Ipeľského energetického a environmentálneho klastra (IPEEK). Cieľom stretnutia bolo identifikovať možnosti spolupráce pri využití vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry (HPC) na podporu projektov v oblasti energetiky, obnoviteľných zdrojov a environmentálnych inovácií.