Kategórie
Všeobecné

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti každoročne prebieha v mesiaci október a je organizovaný Európskou agentúrou pre sieťovú a informačnú bezpečnosť, Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie DG CONNECT

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti každoročne prebieha v mesiaci október a je organizovaný Európskou agentúrou pre sieťovú a informačnú bezpečnosť, Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie DG CONNECT a ich partnermi.

Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti (European Cyber Security Month, ECSM) je kampaň Európskej únie, ktorá má za cieľ propagáciu kybernetickej bezpečnosti medzi občanmi EÚ. Snaží sa o zmenu vnímania bezpečnostných hrozieb prostredníctvom propagácie informačnej bezpečnosti, vzdelávania, zdieľania dobrých praktík a súťaží.

Cieľmi Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti sú:

  • Budovanie všeobecného povedomia o kybernetickej bezpečnosti, ktoré je jednou z priorít identifikovaných v Stratégii kybernetickej bezpečnosti Európskej únie.
  • Budovanie povedomia v oblasti sieťovej a informačnej bezpečnosti (Network and Information Security), ktorou sa zaoberá návrh direktívy NIS.
  • Propagácia bezpečného používania Internetu všetkými používateľmi.
  • Vybudovať zoznam úspešných aktivít zvyšovania bezpečnostného povedomia prostredníctvom ECSM.
  • Vzbudenie záujmu národných médií vďaka európskemu a globálnemu rozmeru projektu.
  • Zvýšiť záujem o informačnú bezpečnosť prostredníctvom politickej a mediálnej koordinácie.

Hlavným odkazom ECSM je: Kybernetická bezpečnosť je spoločnou zodpovednosťou! Zastavte sa. Premýšľajte. Pripojte sa.

STOP THINK CONNECT

Viac informácií o ECSM  

Stratégia kybernetickej bezpečnosti EÚ

Budovanie medzinárodnej spolupráce v oblasti HPC: Návšteva v ITER Tenerife a Teide HPC 17 júl - Začiatkom júla 2025 mala zástupkyňa Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC) Lucia Malíčková príležitosť navštíviť významné technologické a výskumné centrum ITER – Instituto Tecnológico y de Energías Renovables, S.A. na ostrove Tenerife. V rámci pracovnej návštevy sa stretla s riaditeľom centra Carlosom Suarezom a Jesúsom Rodríguezom Alamo, aby diskutovali o možnostiach nadviazania spolupráce v oblasti vysokovýkonného počítania (HPC), výskumu, vývoja a inovácií s využitím moderných technologických infraštruktúr.
Stretnutie s Michalom Valkom, expertom na veľké jazykové modely 15 júl - Národné superpočítačové centrum a Národné komeptenčé centrum pre HPC, ktoré zastupovala Lucia Malíčková, sa stretlo s významným slovenským vedcom Michalom Valkom, ktorý patrí medzi špičku v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia vo svete. Diskutovali spolu o možnostiach budúcej spolupráce, pričom hlavnou témou bolo využitie slovenských HPC kapacít na podporu pokročilého výskumu v oblasti veľkých jazykových modelov a algoritmov učenia s minimálnou spätnou väzbou.
Dáta, teológia a HPC: Spolupráca, ktorá hľadá cesty k porozumeniu 8 júl - Pokračujeme v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity! Národné superpočítačové centrum (NSCC) a Národné kompetenčné centrum pre HPC pokračuje aj v roku 2025 v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity. Po úspešnej spoločnej štúdii, ktorá ukázala potenciál umelej inteligencie a výsokovykonného počítania pri analýze náboženských textov, sa zástupcovia oboch inštitúcií opäť stretli, aby identifikovali nové prieniky pre budúce projekty.