Kategórie
Všeobecné

QMC Hands-on Summer Workshop

V dňoch od 20. do 23. júna 2022 sa konal workshop zameraný na metódy  kvantového Monte Carla (Quantum Monte Carlo, QMC), ktorý organizovalo európske centrum excelentnosti v exascale počítaní TREX v spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC (NCC pre HPC), Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Fyzikálnym ústavom SAV.

QMC Hands-on Summer Workshop

V dňoch od 20. do 23. júna 2022 sa konal workshop zameraný na metódy  kvantového Monte Carla (Quantum Monte Carlo, QMC), ktorý organizovalo európske centrum excelentnosti v exascale počítaní TREX v spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC (NCC pre HPC), Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Fyzikálnym ústavom SAV.

Workshop prebiehal prezenčne na Slovensku v kaštieli Mojmírovce a účastníci mali možnosť získať komplexný teoretický prehlaď aj praktické skúsenosti s metódami kvantového Monte Carla a ich aplikáciou na molekulárne (kódy Quantum Package and CHAMP) a periodické systémy (TurboRVB). Prednášky a školenia viedli poprední svetoví odborníci, ktorí sú súčasťou európskeho centra excelentnosti TREX.

Workshop odštartoval úvodným slovom Ivan Štich, ktorý zároveň priblížil účastníkom výhody používania QMC metód. Základy metód kvantového Monte Carla vysvetlila prof. C. Filippi z University of Twente, ktorá sa nachádza v holandskom Enschede a patrí medzi najlepšie verejné technické univerzity na svete. Účastníci v priebehu prvých dvoch dní pod vedením prof. Filippi  a Anthonyho Scemama z Národného vedecko-výskumného centra (Centre national de la recherche scientifique  – CNRS) absolvovali aj hands-on tréningy, vďaka ktorým si mohli otestovať svoje zručnosti v oblasti QMC metód.

Tretí deň workshopu bol zameraný na pokročilé metódy kvantového Monte Carla, ktoré účastníkom približoval Sandro Sorella z talianskej Medzinárodnej školy pre pokročilé štúdia (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati – SISSA). Pod vedením K. Nakano zo SISSA prebiehal ďalší hands-on tréning. Počas posledného dňa sa účastníci venovali pokročilým QMC metódam a aplikáciám a to pod vedením Ivana Šticha z Fyzikálneho ústavu SAV a Michele Casula z CNRS. Posledný hands-on tréning viedli K. Nakano zo SISSA a Ivan Brndiar z Fyzikálneho ústavu SAV.

Vďaka QMC workshopu účastníci získali všeobecný prehľad o základoch QMC metód a ich adaptácii pre simulácie molekulárnych a periodických systémov. Tiež mali možnosť zistiť viac o vysoko aktuálnych témach v molekulárnych, kryštalických a nízko-rozmerných systémoch.  QMC workshop bol skvelou príležitosťou vyskúšať si aj praktické cvičenia a  simulácie s využitím QMC pomocou programov CHAMP a TurboRVB.

Webinár: Digitálna forenzika v ére veľkých dát  25 apr - Národné kompetenčné centrá pre vysokovýkonné počítanie (HPC) na Slovensku, v Rakúsku a v Českej republike vás pozývajú na odbornú prednášku o tom, ako vysokovýkonné počítanie (HPC) môžu podporiť digitálnu forenziku v moderných rozsiahlych prostrediach. Webinár organizuje Národné kompetenčné centrum pre HPC na Slovensku. 
NSCC na Valnom zhromaždení Slovenského plastikárskeho klastra: Superpočítačové technológie ako motor inovácií v priemysle 22 apr - Dňa 10. apríla 2025 sa v Nitre uskutočnilo Valné zhromaždenie Slovenského plastikárskeho klastra (SPK), ktoré bolo zároveň oslavou 16. výročia jeho založenia. Národné superpočítačové centrum sa ako pozvaný hosť aktívne zúčastnilo tohto významného podujatia, zameraného na rozvoj plastikárskeho a strojárskeho priemyslu na Slovensku.
Superpočítače pre biznis –  článok v mesačníku SOPK 17 apr - V najnovšom čísle mesačníka Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) sme predstavili, ako technológie High Performance Computing (HPC) a služby Národného superpočítačového centra pomáhajú slovenským firmám inovovať, urýchliť vývoj a získať konkurenčnú výhodu. Superpočítače už dávno nie sú výlučne nástrojom akademickej sféry – dnes zohrávajú kľúčovú úlohu aj v priemysle, zdravotníctve, energetike či automobilovom sektore. V článku približujeme konkrétne príklady z praxe a ukazujeme, ako sa výpočtový výkon superpočítača využíva pri riešení reálnych výziev firiem.