Kategórie
Všeobecné

Výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC

Dňa 2. februára v priestoroch Výpočtového strediska Slovenskej akadémie vied prebiehala online prezentácia výskumného projektu Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC (Wave energy converter). Hybridné podujatie bolo organizované spoločnosťou niore Energy s.r.o. a Národným kompetenčným centrom pre vysokovýkonné počítanie.

Výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC

Dňa 2. februára v priestoroch Výpočtového strediska Slovenskej akadémie vied prebiehala online prezentácia výskumného projektu Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC (Wave energy converter). Hybridné podujatie bolo organizované spoločnosťou niore Energy s.r.o. a Národným kompetenčným centrom pre vysokovýkonné počítanie.

Spoločnosť niore Energy s.r.o. je zameraná na výrobu a skladovanie čistej energie. Odborníci z niore Energy s.r.o. sa plánujú stať súčasťou riešenia celosvetovej elektrickej siete a prispieť ku globálnym cieľom premenou morských vĺn na elektrickú energiu a využitím vody na skladovanie tejto energie. Konkrétne ide o koncept založený na plávajúcom prstenci na hladine oceánu. Tento prstenec umožňuje transformáciu oscilačného pohybu na rotačný pohyb. Čim väčší je priemer prstenca, tým je pevnejší voči morským vlnám a tým viac energie dokážeme zhromaždiť zo širšej plochy. Následne zásobník, ktorý je tiež rotujúcim zariadením plávajúcim na hladine oceánu bude slúžiť ako základný kameň na skladovanie čistej energie premenou extra elektriny na kinetickú energiu. Viac informácií o technológií Energy HUB nájdete TU. Počas prezentácie tohto výskumného projektu M. Novák predviedol aj názornú ukážku, ako by ich technológia mala vyzerať a fungovať v praxi.

Inovatívny slovenský výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC je podporovaný z Nórskych grantov a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Zdroj: https://www.nioreenergy.com/
Fotografie: Pavol Novák

EuroCC 2 & CoEs & CASTIEL 2 Intermediate Conference na Slovensku 26 apr - V malebnom prostredí Vysokých Tatier sa členovia Európskych národných kompetenčných centier a Centier excelentnosti stretli počas EuroCC 2 & CoEs & CASTIEL 2 Intermediate Conference, aby diskutovali o vývoji v projekte a ukázali doteraz dosiahnutý pokrok.
Nová spolupráca a komplexnejšia ponuka pre slovenské firmy 24 apr - V Národnom kompetenčnom centre pre HPC sa tešíme z nášeho nového partnerstva s Inovačným centrom INOVIA v Žiline. Toto spojenie predstavuje významný míľnik v misii NCC pre HPC propagovať a podporovať adopciu vysokovýkonných výpočtových technológií naprieč slovenskými regiónmi a hospodárskymi sektormi. Využitie takýchto pokročilých digitálnych technológií je vo svete čoraz bežnejšie, napríklad pri pokročilých numerických simuláciách, spracovaní veľkých objemov dát a tiež pri vývoji modelov umelej inteligencie.
Možnosti využitia HPC pre MSP 21 mar - Dňa 19. marca sa v Bratislave uskutočnilo podujatie s názvom Objavte potenciál supepročítača v praxi, ktoré združilo odborníkov z Národného kompetenčného centra HPC (NCC) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, čím sa otvorili nové horizonty prespoluprácu s podnikmi využívajúcimi veľké dáta, simulácie, umelú inteligenciu vo vývoji alebo výrobnej technológií.