Kategórie
Všeobecné

Výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC

Dňa 2. februára v priestoroch Výpočtového strediska Slovenskej akadémie vied prebiehala online prezentácia výskumného projektu Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC (Wave energy converter). Hybridné podujatie bolo organizované spoločnosťou niore Energy s.r.o. a Národným kompetenčným centrom pre vysokovýkonné počítanie.

Výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC

Dňa 2. februára v priestoroch Výpočtového strediska Slovenskej akadémie vied prebiehala online prezentácia výskumného projektu Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC (Wave energy converter). Hybridné podujatie bolo organizované spoločnosťou niore Energy s.r.o. a Národným kompetenčným centrom pre vysokovýkonné počítanie.

Spoločnosť niore Energy s.r.o. je zameraná na výrobu a skladovanie čistej energie. Odborníci z niore Energy s.r.o. sa plánujú stať súčasťou riešenia celosvetovej elektrickej siete a prispieť ku globálnym cieľom premenou morských vĺn na elektrickú energiu a využitím vody na skladovanie tejto energie. Konkrétne ide o koncept založený na plávajúcom prstenci na hladine oceánu. Tento prstenec umožňuje transformáciu oscilačného pohybu na rotačný pohyb. Čim väčší je priemer prstenca, tým je pevnejší voči morským vlnám a tým viac energie dokážeme zhromaždiť zo širšej plochy. Následne zásobník, ktorý je tiež rotujúcim zariadením plávajúcim na hladine oceánu bude slúžiť ako základný kameň na skladovanie čistej energie premenou extra elektriny na kinetickú energiu. Viac informácií o technológií Energy HUB nájdete TU. Počas prezentácie tohto výskumného projektu M. Novák predviedol aj názornú ukážku, ako by ich technológia mala vyzerať a fungovať v praxi.

Inovatívny slovenský výskumný projekt Využitie energie vĺn pre tretiu generáciu WEC je podporovaný z Nórskych grantov a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Zdroj: https://www.nioreenergy.com/
Fotografie: Pavol Novák

Mapovanie polohy a výšky stromov v PointCloud dátach získaných pomocou LiDAR technológie 25 júl - Cieľom spolupráce medzi Národným superpočítačovým centrom (NSCC) a firmou SKYMOVE, v rámci projektu Národného kompetenčného centra pre HPC, bol návrh a implementácia pilotného softvérového riešenia pre spracovanie dát získaných technológiou LiDAR (Light Detection and Ranging) umiestnených na dronoch.
Workshop: POP3 Profiling and Optimisation Tools 16 júl - Pozývame vás na zaujímavé podujatie POP3 Profiling and Optimisation Tools 46th VI-HPS Tuning Workshop. Podujatie je organizované POP3 CoE v spolupráci s Národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska Maďarska a Slovinska.
Call for Ideas: Hľadáme slovenských MSP partnerov pre projektové konzorcium FFPlus 4 júl - NCC Slovakia hľadá slovenských MSP partnerov na vytvorenie konzorcia pre návrh prestížneho projektu FFPlus. Cieľom je využiť vysokovýkonné počítanie pri riešení špecifických obchodných výziev zahŕňajúcich napr. modelovanie a simulácie, analýzu údajov, AI atď.