Kategórie
Všeobecné

Bezplatné služby centra excelentnosti POP2

Služby centra excelentnosti POP2 (Performance Optimisation and Productivity Centre of Excellence), ktorého cieľom je zvýšiť produktivitu európskeho výskumu a priemyslu prostredníctvom lepšieho využitia HPC systémov a optimalizácie (paralelných) aplikácií.

Bezplatné služby centra excelentnosti POP2

Dávame vám do pozornosti možnosti bezplatného využitia služieb centra excelentnosti POP2 (Performance Optimisation and Productivity Centre of Excellence), ktorého cieľom je zvýšiť produktivitu európskeho výskumu a priemyslu prostredníctvom lepšieho využitia HPC systémov a optimalizácie (paralelných) aplikácií.

Hlavnou myšlienkou POP CoE (Performance Optimisation and Productivity Centre of Excellence in HPC) je zvýšenie produktivity európskeho výskumu a priemyslu prostredníctvom nespoplatnených služieb, ktoré zlepšujú výkon HPC a paralelného softvéru. Cieľom je ponúknuť kompetencie na svetovej úrovni pre organizácie, ktoré chcú porozumieť problémom tykajúcich sa výkonu softvéru a adoptovať najlepšie postupy pre paralelné programovanie.

POP CoE poskytuje také služby, ako sú napríklad audity výkonu, plány na zlepšenie, proof-of-concept demá a tréning.

  • Audity výkonu sú úvodné analýzy merajúce výkonnostné metriky na ohodnotenie kvality a výkonu a identifikujú problémy ovplyvňujúce výkon.
  • Plány na zlepšenie podnikajú ďalšie výkonnostné hodnotenia na kvalifikáciu a kvantifikáciu riešení a odhadujú potenciálne zlepšenia.
  • Proof of Concept práca využíva extrahované jadrá aplikácie na demonštráciu výhod z ladenia a optimalizácie.
  • Tréning ponúka udalosti a materiály pokrývajúce paralelné profilovacie nástroje, programovacie modely a paralelizačné prístupy.

Vyššie uvedené služby sú BEZPLATNÉ a sú určené pre organizácie, MSP, nezávislých dodávateľov softvéru a spoločnosti v EÚ.

 Služby POP CoE sú poskytované pre:

  • Vývojárov zdrojového kódu. (Posúdenie detailného priebehu, návrh najviac produktívnych usmernení na refaktorizáciu kódu…)
  • Používateľov. (Hodnotenie dosiahnutého výkonu v špecifických produkčných podmienkach, možné zlepšenia pri zmene nastavení prostredia, evidencia pre spoluprácu s dodávateľom kódu…)
  • Operátorov infraštruktúry. (Hodnotenie dosiahnutého výkonu v produkčných podmienkach, možné zlepšenia pri zmene nastavení prostredia, informácie o výpočtovom čase alokovaných procesoch, tréning tímu podpory…)
  • Dodávateľov. (Benchmarking, zákaznícka podpora, dimenzovanie/dizajn systému…)
Central European Working Group v Slovinsku 19 máj - Dňa 19. mája 2025 sme sa stretli so zástupcami národných kompetenčných centier pre vysokovýkonné počítanie (HPC) z krajín strednej Európy. Stretnutie pracovnej skupiny Central European Working Group, ktoré sa konalo prezenčne v Slovinsku, nám poskytlo výnimočnú príležitosť na výmenu skúseností, prehĺbenie regionálnej spolupráce a diskusiu o spoločných výzvach aj príležitostiach, ktorým čelíme v rámci projektu EuroCC. Nadviazali sme osobné kontakty a viedli konštruktívne rozhovory so zástupcami z okolitých krajín, ktoré rovnako ako Slovensko budujú a rozvíjajú svoje národné kompetenčné centrá pre HPC. Takéto stretnutia zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní spoločných prístupov, identifikácii synergií a výmene osvedčených postupov pri poskytovaní služieb používateľom – či už ide o výskumné inštitúcie, verejný sektor alebo podniky.
Čo všetko dnes dokáže umelá inteligencia? Pozrite si záznam z webinára Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu 16 máj - Dňa 13. mája 2025 sa uskutočnil odborný webinár s názvom Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu, ktorý pripravil RNDr. Andrej Lúčny, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Prednáška bola zameraná na aktuálne výzvy a riešenia v oblasti strojového videnia a umelej inteligencie, pričom sa venovala najmä schopnosti systémov rozpoznávať objekty bez nutnosti ich predchádzajúcej kategorizácie.
HPC a umelá inteligencia: Spájame sily pre budúcnosť technológií 15 máj - V utorok 14. mája 2025 sme sa zúčastnili podujatia PyData Slovakia & Bratislava Meetup #29, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Stretnutie dátovej a technologickej komunity sa nieslo v duchu aktuálnych trendov v oblasti umelej inteligencie, s dôrazom na pochopenie fungovania veľkých jazykových modelov (Large Language Models – LLMs), ktoré dnes čoraz výraznejšie ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života – od komunikácie, cez vzdelávanie až po riadenie procesov vo firmách a verejnej správe. Hlavným rečníkom večera bol Radovan Kavický, prezident a hlavný dátový vedec v GapData Institute, ktorý svojou prednáškou s názvom "Under the Hood of LLM" pútavo predstavil, čo sa skrýva pod povrchom dnešných pokročilých jazykových modelov.