Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti
Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti každoročne prebieha v mesiaci október a je organizovaný Európskou agentúrou pre sieťovú a informačnú bezpečnosť, Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie DG CONNECT a ich partnermi.
Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti (European Cyber Security Month, ECSM) je kampaň Európskej únie, ktorá má za cieľ propagáciu kybernetickej bezpečnosti medzi občanmi EÚ. Snaží sa o zmenu vnímania bezpečnostných hrozieb prostredníctvom propagácie informačnej bezpečnosti, vzdelávania, zdieľania dobrých praktík a súťaží.
Cieľmi Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti sú:
- Budovanie všeobecného povedomia o kybernetickej bezpečnosti, ktoré je jednou z priorít identifikovaných v Stratégii kybernetickej bezpečnosti Európskej únie.
- Budovanie povedomia v oblasti sieťovej a informačnej bezpečnosti (Network and Information Security), ktorou sa zaoberá návrh direktívy NIS.
- Propagácia bezpečného používania Internetu všetkými používateľmi.
- Vybudovať zoznam úspešných aktivít zvyšovania bezpečnostného povedomia prostredníctvom ECSM.
- Vzbudenie záujmu národných médií vďaka európskemu a globálnemu rozmeru projektu.
- Zvýšiť záujem o informačnú bezpečnosť prostredníctvom politickej a mediálnej koordinácie.
Hlavným odkazom ECSM je: Kybernetická bezpečnosť je spoločnou zodpovednosťou! Zastavte sa. Premýšľajte. Pripojte sa.
STOP THINK CONNECT
Viac informácií o ECSM
Stratégia kybernetickej bezpečnosti EÚ
Výpočtové technológie pre konkurencieschopné Slovensko 2 apr - Predstavili sme naše aktivity, služby a technologické kapacity zástupcom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Cieľom prezentácie bolo ukázať, ako môže vysokovykonné počítanie, posunúť slovenský priemysel, výskum aj inovácie do digitálnej budúcnosti. Slovensko má k dispozícii výkonnú technologickú infraštruktúru, ktorú môže aktívne využiť ako súčasť svojej investičnej a inovačnej stratégie.
EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).