Kategórie
Všeobecné

HPC ako most medzi slovenským a francúzskym výskumom a inováciami

HPC ako most medzi slovenským a francúzskym výskumom a inováciami

Dnešné stretnutie na pôde Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku a Francúzskeho inštitútu v Bratislave sa nieslo v duchu posilňovania bilaterálnych vzťahov v oblasti výskumu, inovácií a technologického rozvoja. Vďaka otvorenému a konštruktívnemu dialógu medzi partnermi sa podarilo položiť základy konkrétnej spolupráce v oblasti vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry (HPC). Lucia Malíčková z Národného superpočítačového centra a Národného kompetenčného centra pre HPC rokovala s Martinou Saganovou, referentkou pre univerzitné a vedecké výmenné pobyty, kde spoločne identifikovali potenciál na prepojenie výskumných kapacít, výmenných programov a technologických iniciatív medzi oboma krajinami. Cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom môžu odborné znalosti a inovačný potenciál prúdiť cezhranične v prospech spoločného rozvoja.

Martina Saganová a
Lucia Malíčková

Spolupráca sa zameriava na vytváranie nových príležitostí pre firmy a inštitúcie s francúzskym prepojením – či už ide o francúzske spoločnosti pôsobiace na Slovensku alebo organizácie, ktoré zamestnávajú expertov so skúsenosťami z francúzskeho akademického alebo výskumného prostredia. Dôležitým aspektom partnerstva bude aj podpora mobilít a výmenných pobytov, ktoré umožnia zdieľanie know-how a vytváranie trvalo udržateľných sietí spolupráce.

Vysokovýkonné počítanie zohráva kľúčovú úlohu pri riešení komplexných výskumných a priemyselných výziev – od vývoja nových materiálov cez klimatické modelovanie až po pokročilé aplikácie umelej inteligencie. Práve v tejto oblasti vidia slovenskí a francúzski partneri významný priestor na spoločný rast a zdieľanie kapacít, či už ide o prístup k superpočítačovej infraštruktúre, vývoj softvérových riešení alebo podporu malých a stredných podnikov pri digitálnej transformácii.

Začiatok tohto strategického dialógu otvára dvere dlhodobej spolupráci, ktorej ambíciou je nielen posilniť vedecko-výskumné väzby medzi Slovenskom a Francúzskom, ale aj prispieť k budovaniu konkurencieschopného európskeho priestoru v oblasti digitálnych technológií a výpočtového výkonu.

V nasledujúcich mesiacoch budú obe strany pokračovať v identifikovaní konkrétnych iniciatív a možností spolupráce. Očakáva sa vytváranie tematických pracovných skupín, zapájanie výskumných a priemyselných partnerov do spoločných aktivít a príprava na ďalšie formy podpory cez dostupné národné a medzinárodné mechanizmy.

Spolupráca sa tak stáva dôležitým krokom smerom k efektívnejšiemu využitiu vedeckého a inovačného potenciálu, budovaniu kvalitných medzinárodných väzieb a posilňovaniu postavenia Slovenska aj Francúzska v oblasti pokročilých digitálnych technológií.

Spolupráca, ktorá má zmysel: Národné superpočítačové centrum a TUKE hľadajú spoločné prieniky 16 jún - Lucia Malíčková, projektová koordinátorka Národného superpočítačového centra (NSCC Slovakia) a Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC for HPC), sa stretla s doc. Mgr. Marošom Halamom, PhD., docentom Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach. Témou ich diskusie boli možnosti užšej spolupráce v oblasti výskumu, výpočtových technológií a podpory mladých výskumníkov.
Nová éra spolupráce v slovenskom HPC: Začíname budovať HPC ekosysém spolu s Eviden 13 jún - V slovenskom HPC ekosystéme sa začína nové, mimoriadne zaujímavé obdobie. Ako ste už určite zachytili, Slovenská akadémia vied realizuje projekt s názvom „Budovanie superpočítača pre Národné superpočítačové centrum“, ktorý prinesie novú výpočtovú infraštruktúru pre potreby vedy, výskumu, inovácií aj verejných služieb. Ako Národné superpočítačové centrum sme radi, že môžeme byť pri tom – a stáť pri zrode spolupráce, ktorá má potenciál významne ovplyvniť ďalší rozvoj tejto oblasti na Slovensku. Hovoríme o začiatku partnerstva medzi Národným superpočítačovým centrom a spoločnosťou Atos Eviden, ktorá tento stroj dodáva.
NSCC a NCC pre HPC na veľtrhu Portugal Smart Cities Summit 2025  12 jún - Ako budú vyzerať mestá budúcnosti? Aké technológie ich premenia na inteligentné, udržateľné a inkluzívne prostredia pre život a prácu? Aj o tom sa hovorilo na Portugal Smart Cities Summit, jednom z najväčších veľtrhov zameraných na smart technológie, ktorý sa konal od 3. do 5. júna 2025 v Lisabone.