Kategórie
Všeobecné

MEDZINÁRODNÁ LETNÁ HPC ŠKOLA 2024

Študenti doktorandského štúdia a postdoktorandi z inštitúcií v Austrálii, Európe, Japonsku a Spojených štátoch sú pozvaní na 13. medzinárodnú letnú školu zameranú na vysokovýkonné počítanie. Letná škola bude prebiehať pod záštitou Centra pre výpočtovú vedu RIKEN v dňoch 7.-12. júla 2024 v Kobe v Japonsku. Prihlásiť sa môžete do 23:59 AOE 31. januára 2024.

MEDZINÁRODNÁ LETNÁ HPC ŠKOLA 2024

Študenti doktorandského štúdia a postdoktorandi z inštitúcií v Austrálii, Európe, Japonsku a Spojených štátoch sú pozvaní na 13. medzinárodnú letnú školu zameranú na vysokovýkonné počítanie. Letná škola bude prebiehať pod záštitou Centra pre výpočtovú vedu RIKEN v dňoch 7.-12. júla 2024 v Kobe v Japonsku. Prihlásiť sa môžete do 23:59 AOE 31. januára 2024.

Letná škola je financovaná Centrom pre výpočtovú vedu RIKEN (R-CCS), Spoločným podnikom EuroHPC (EuroHPC JU), Superpočítačovým centrom Pawsey (Pawsey) a programom ACCESS. Ďalšími sponzormi sú EPCC (Veľká Británia) a NICIS CHPC (Južná Afrika). Počet prijatých uchádzačov bude závisieť od dostupnosti financovania.

Letná škola predstaví najlepším študentom v oblasti výpočtových vied súčasné aspekty vysokovýkonného počítania (HPC) a analýzy veľkých dát pre rôzne vedecké disciplíny. Podporí networking medzi účastníkmi, poskytne prednášky skúsených lektorov, uľahčí medzinárodnú výmenu a otvorí ďalšie kariérne možnosti. Poprední výpočtoví vedci a odborníci v HPC sfére z partnerských regiónov ponúknu paralelnú výučbu na rôzne témy, napríklad:

  • HPC and Big Data challenges in major scientific disciplines
  • Shared-memory programming
  • Distributed-memory programming
  • GPU programming
  • Performance analysis and optimization on modern CPUs and GPUs
  • Software engineering
  • Numerical libraries
  • Big Data analytics
  • Deep learning
  • Scientific visualization
  • Canadian, European, Japanese, Australian and U.S. HPC-infrastructures

Letná škola bude prínosom pre vedcov z Austrálie, európskych, japonských a amerických inštitúcií, ktorí vo svojom výskume využívajú vysokovýkonnú výpočtovú techniku.

Čo by mali spĺňať uchádzači?

  • Vedomosti v oblasti HPC, nie nutne na úrovni experta, ale skôr vedca, ktorý by mohol profitovať z využitia vysokovýkonného počítania vo svojej vedeckej práci.
  • Doktorand s kvalitným výskumným plánom alebo postdoktorand na začiatku svojej vedeckej kariéry.
  •  Skúsenosti, alebo minimálne záujem o využitie paralelného programovania.
  • Vítaní sú uchádzači z akéhokoľvek výskumného odboru ak ich výskumné aktivity zahŕňajú výpočtovú prácu.

Prvé dva dni programu pozostávajú z dvoch paralelných prednášok. V žiadosti si uchádzač musí vybrať preferovanú tému:

  • An introduction to shared-memory parallelism and accelerator programming.
  • Advanced distributed-memory programming.

Školné, strava a ubytovanie budú hradené pre všetkých prijatých uchádzačov na letnú školu. Cestujúcim do/zo školy budú uhradené aj primerané náklady na let.

Viac informácií o letnej škole


Central European Working Group v Slovinsku 19 máj - Dňa 19. mája 2025 sme sa stretli so zástupcami národných kompetenčných centier pre vysokovýkonné počítanie (HPC) z krajín strednej Európy. Stretnutie pracovnej skupiny Central European Working Group, ktoré sa konalo prezenčne v Slovinsku, nám poskytlo výnimočnú príležitosť na výmenu skúseností, prehĺbenie regionálnej spolupráce a diskusiu o spoločných výzvach aj príležitostiach, ktorým čelíme v rámci projektu EuroCC. Nadviazali sme osobné kontakty a viedli konštruktívne rozhovory so zástupcami z okolitých krajín, ktoré rovnako ako Slovensko budujú a rozvíjajú svoje národné kompetenčné centrá pre HPC. Takéto stretnutia zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní spoločných prístupov, identifikácii synergií a výmene osvedčených postupov pri poskytovaní služieb používateľom – či už ide o výskumné inštitúcie, verejný sektor alebo podniky.
Čo všetko dnes dokáže umelá inteligencia? Pozrite si záznam z webinára Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu 16 máj - Dňa 13. mája 2025 sa uskutočnil odborný webinár s názvom Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu, ktorý pripravil RNDr. Andrej Lúčny, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Prednáška bola zameraná na aktuálne výzvy a riešenia v oblasti strojového videnia a umelej inteligencie, pričom sa venovala najmä schopnosti systémov rozpoznávať objekty bez nutnosti ich predchádzajúcej kategorizácie.
HPC a umelá inteligencia: Spájame sily pre budúcnosť technológií 15 máj - V utorok 14. mája 2025 sme sa zúčastnili podujatia PyData Slovakia & Bratislava Meetup #29, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Stretnutie dátovej a technologickej komunity sa nieslo v duchu aktuálnych trendov v oblasti umelej inteligencie, s dôrazom na pochopenie fungovania veľkých jazykových modelov (Large Language Models – LLMs), ktoré dnes čoraz výraznejšie ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života – od komunikácie, cez vzdelávanie až po riadenie procesov vo firmách a verejnej správe. Hlavným rečníkom večera bol Radovan Kavický, prezident a hlavný dátový vedec v GapData Institute, ktorý svojou prednáškou s názvom "Under the Hood of LLM" pútavo predstavil, čo sa skrýva pod povrchom dnešných pokročilých jazykových modelov.