Kategórie
Všeobecné

MEDZINÁRODNÁ LETNÁ HPC ŠKOLA 2024

Študenti doktorandského štúdia a postdoktorandi z inštitúcií v Austrálii, Európe, Japonsku a Spojených štátoch sú pozvaní na 13. medzinárodnú letnú školu zameranú na vysokovýkonné počítanie. Letná škola bude prebiehať pod záštitou Centra pre výpočtovú vedu RIKEN v dňoch 7.-12. júla 2024 v Kobe v Japonsku. Prihlásiť sa môžete do 23:59 AOE 31. januára 2024.

MEDZINÁRODNÁ LETNÁ HPC ŠKOLA 2024

Študenti doktorandského štúdia a postdoktorandi z inštitúcií v Austrálii, Európe, Japonsku a Spojených štátoch sú pozvaní na 13. medzinárodnú letnú školu zameranú na vysokovýkonné počítanie. Letná škola bude prebiehať pod záštitou Centra pre výpočtovú vedu RIKEN v dňoch 7.-12. júla 2024 v Kobe v Japonsku. Prihlásiť sa môžete do 23:59 AOE 31. januára 2024.

Letná škola je financovaná Centrom pre výpočtovú vedu RIKEN (R-CCS), Spoločným podnikom EuroHPC (EuroHPC JU), Superpočítačovým centrom Pawsey (Pawsey) a programom ACCESS. Ďalšími sponzormi sú EPCC (Veľká Británia) a NICIS CHPC (Južná Afrika). Počet prijatých uchádzačov bude závisieť od dostupnosti financovania.

Letná škola predstaví najlepším študentom v oblasti výpočtových vied súčasné aspekty vysokovýkonného počítania (HPC) a analýzy veľkých dát pre rôzne vedecké disciplíny. Podporí networking medzi účastníkmi, poskytne prednášky skúsených lektorov, uľahčí medzinárodnú výmenu a otvorí ďalšie kariérne možnosti. Poprední výpočtoví vedci a odborníci v HPC sfére z partnerských regiónov ponúknu paralelnú výučbu na rôzne témy, napríklad:

  • HPC and Big Data challenges in major scientific disciplines
  • Shared-memory programming
  • Distributed-memory programming
  • GPU programming
  • Performance analysis and optimization on modern CPUs and GPUs
  • Software engineering
  • Numerical libraries
  • Big Data analytics
  • Deep learning
  • Scientific visualization
  • Canadian, European, Japanese, Australian and U.S. HPC-infrastructures

Letná škola bude prínosom pre vedcov z Austrálie, európskych, japonských a amerických inštitúcií, ktorí vo svojom výskume využívajú vysokovýkonnú výpočtovú techniku.

Čo by mali spĺňať uchádzači?

  • Vedomosti v oblasti HPC, nie nutne na úrovni experta, ale skôr vedca, ktorý by mohol profitovať z využitia vysokovýkonného počítania vo svojej vedeckej práci.
  • Doktorand s kvalitným výskumným plánom alebo postdoktorand na začiatku svojej vedeckej kariéry.
  •  Skúsenosti, alebo minimálne záujem o využitie paralelného programovania.
  • Vítaní sú uchádzači z akéhokoľvek výskumného odboru ak ich výskumné aktivity zahŕňajú výpočtovú prácu.

Prvé dva dni programu pozostávajú z dvoch paralelných prednášok. V žiadosti si uchádzač musí vybrať preferovanú tému:

  • An introduction to shared-memory parallelism and accelerator programming.
  • Advanced distributed-memory programming.

Školné, strava a ubytovanie budú hradené pre všetkých prijatých uchádzačov na letnú školu. Cestujúcim do/zo školy budú uhradené aj primerané náklady na let.

Viac informácií o letnej škole


Výpočtové technológie pre konkurencieschopné Slovensko 2 apr - Predstavili sme naše aktivity, služby a technologické kapacity zástupcom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Cieľom prezentácie bolo ukázať, ako môže vysokovykonné počítanie, posunúť slovenský priemysel, výskum aj inovácie do digitálnej budúcnosti. Slovensko má k dispozícii výkonnú technologickú infraštruktúru, ktorú môže aktívne využiť ako súčasť svojej investičnej a inovačnej stratégie.
EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).