Kategórie
Všeobecné

Medzinárodný deň žien

Tím Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné výpočty na Slovensku si pre vás pri príležitosti Medzinárodného dňa žien pripravil pár zaujímavostí o tomto sviatku. V článku sa dočítate kedy a prečo vznikol Medzinárodný deň žien a kedy sme ho začali oslavovať na Slovensku. Taktiež zistíte ako sú ženy zastúpené v oblastiach STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) vrátane informačných a komunikačných technológií. Upriamime vašu pozornosť aj na inšpiratívne slovenské iniciatívy a portály, ktoré sa aktívne venujú problematike zastúpenia žien v IT sférach.

Medzinárodný deň žien

História MDŽ

Medzinárodný deň žien (MDŽ) je celosvetovo uznávaný sviatok ustanovený Organizáciou spojených národov k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok 28. februára 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. V roku 1977 OSN vyhlásila MDŽ za oficiálny sviatok a vyzvala každú krajinu na svete, aby venovala jeden deň v roku na oslavy práv žien a medzinárodného mieru.

MDŽ sa slávi v mnohých krajinách sveta ako prejav úcty k ženám a ich právam. Medzinárodný deň žien je sviatok všetkých žien a to bez ohľadu na ich národné, jazykové, kultúrne, národnostné, etnické, ekonomické či politické postavenie. Tento deň je prejavom solidarity medzi ženami, spomienkou na snahu o zrovnoprávnenie žien a zároveň najdlhšou revolúciou v dejinách ľudstva.

Tradícia oslavovať Medzinárodný deň žien vznikla na medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910 v Kodani. Na tejto konferencii sa stretli ženy zo 17 krajín a na návrh Clary Zetkinovej (vedúcej kancelárie žien pre Sociálnodemokratickú stranu v Nemecku) rozhodli, že oslavu symbolického Medzinárodného dňa žien (vtedy ešte bez fixného dátumu) zavedú vo všetkých svojich krajinách.

V roku 1911 sa 19. marca prvý krát MDŽ masovo oslavovalo v Rakúsko-Uhorsku, Dánsku, Nemecku a Švajčiarsku, kde sa ho zúčastnilo vyše milióna žien a mužov. K požiadavkám ako slušné pracovné podmienky a volebné právo pribudli aj ďalšie témy: právo žien vzdelávať sa v učňovských školách a právo na rovnaký plat za rovnakú prácu. Od roku 1975 si MDŽ pripomíname  ako deň medzinárodnej solidarity žien v snahe o rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

Ako to je s MDŽ na Slovensku? Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny sa MDŽ neoslavoval, táto tradícia bola obnovená až po roku 1945.

Ženy a IT

Oblasti STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) vrátane informačných a komunikačných technológií (IKT) sú špecifické výrazne poddimenzovaným zastúpením žien, a to nielen na Slovensku.

  „IT sektor trpí globálnym chronickým nedostatkom IKT špecialistov. Ženy sú podreprezentované na všetkých stupňoch digitálneho sektora v Európe. Hoci práve digitálny sektor sa rapídne rozrastá a tvorí stovky tisícov nových pracovných miest každý rok, pomer žien v tomto sektore klesá. Napriek dopytu po IKT zručnostiach a rastúcej nezamestnanosti sa predpokladá, že EÚ bude trpieť nedostatkom digitálnych zručností už od roku 2020. 52% populácie EÚ sú ženy, avšak reprezentujú len 17% zo všetkých IKT špecialistov a zarábajú o 19% menej v porovnaní s mužmi pracujúcich na rovnakých pozíciach. S 13.7% zastúpením žien v tejto oblasti je Slovensko pod priemerom EÚ.“ uvádza Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Európska komisia v štúdii  Women in the Digital Age z roku 2018 uvádza, že ak by sa zvýšil počet žien, ktoré sa aktívne zapoja do digitálneho pracovného trhu, európskej ekonomike by to prinieslo zvýšenie HDP vo výške až do 16 miliárd EUR ročne.

Medzinárodný projekt PRACE, v ktorom je Slovensko zastúpené Centrom spoločných činností SAV a ktorý zastrešuje viacero HPC aktivít v Európe, vyzdvihol príklady úspešných žien pôsobiacich v tejto oblasti v publikácii Women in HPC. Ide o časopis, ktorý  je zameraný nielen na pokrok v oblasti HPC, ale aj na ženy, ktoré k takémuto pokroku prispejú. Podľa predsedu vedeckého riadiaceho výboru PRACE, Dr. Joussaume, podiel žien v oblasti HPC rastie zo dňa na deň a tak posilňuje HPC komunitu.

Na Slovensku aktívne prispieva k vyrovnaniu zastúpenia žien v IT oblasti iniciatíva AjTyvIT, ktorá organizuje rôzne zamerané vzdelávacie aktivity určené pre dievčatá a ženy.

Inšpiratívne rozhovory so ženami v IT sprostredkuje slovenskej komunite aj portál robimeit.sk.

Národnom kompetenčnom centre pre HPC dôsledne uplatňujeme rovnaký prístup ku všetkým zamestnankyniam a zamestnancom a antidiskriminačnými princípmi sa riadime aj pri výberových procesoch. Radi by sme sa tiež počas najbližšieho roka svojimi aktivitami zapojili do úsilia zvýšiť počet žien študujúcich či pracujúcich v IT oblasti.

Témou Medzinárodného dňa žien, ktorú na rok 2021 vyhlásila organizácia OSN je „Ženy vo vedení: Dosiahnutie rovnosti vo svete Covid-19.“ Národné kompetenčné centrum pre HPC preto pri tejto príležitosti praje všetkým ženám a mužom nielen veľa energie čeliť výzvam vo svojom osobnom či pracovnom živote, ale aj odvahy vyzvať a viesť našu spoločnosť k pozitívnej zmene.

Odborná konferencia Superpočítač a Slovensko v Bratislave 15 nov - Dňa 14. novembra 2024 sa v hoteli Devín v Bratislave uskutočnila odborná konferencia s názvom Superpočítač a Slovensko, ktorú zorganizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Konferencia sa zameriavala na aktuálne trendy a vývoj v oblasti vysokorýchlostného počítania na Slovensku. Súčasťou podujatia bola prezentácia L. Demovičovej z Národného kompetenčného centra pre HPC.
Konferencia vysokovýkonného počítania v Portugalsku 12 nov - V poradí 4. Stretnutie vysokovýkonného počítania 2024, ktoré sa konalo 5. a 6. novembra na Univerzite Beira Interior v Covilhã, sa etablovalo ako kľúčové stretnutie používateľov, technikov a partnerov ekosystému vysokovýkonného počítania v Portugalsku.
REGISTRÁCIA OTVORENÁ: Nová séria populárno-náučných prednášok o zaujímavých HPC aplikáciách 6 okt - Otvorili sme registráciu na sériu prednášok v zimnom semestri 2024, kde sa budeme venovať fascinujúcim témam, v ktorých vysokovýkonné počítanie zohráva kľúčovú úlohu. Tento semester sa zameriame na oblasti ako meteorológia, klimatológia, chémia, veľké jazykové modely a mnoho ďalších.