Kategórie
Všeobecné

Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede

Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede si pripomíname každý rok 11. februára predovšetkým v snahe podporiť rovnosť príležitostí a účasť žien a dievčat na vedeckom výskume. V tento deň chceme upozorniť na dôležitosť vytvárania takých podmienok (pracovných, sociálnych, …), ktoré umožnia ženám venovať sa kariére vo vede – zvlášť v tzv. STEM odboroch (science, technology, engineering, mathematics).

Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede

Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede si pripomíname každý rok 11. februára predovšetkým v snahe podporiť rovnosť príležitostí a účasť žien a dievčat na vedeckom výskume. V tento deň chceme upozorniť na dôležitosť vytvárania takých podmienok (pracovných, sociálnych, …), ktoré umožnia ženám venovať sa kariére vo vede – zvlášť v tzv. STEM odboroch (science, technology, engineering, mathematics).

Pri tejto príležitosti sme oslovili Dr. Céline Merlet, aby nám porozprávala o tom, čo ju inšpirovalo a motivovalo na ceste k významným vedeckým úspechom. Dr. Merlet je úspešná vedkyňa, ktorá momentálne pracuje v laboratóriu CIRIMAT na Universite Pail Sabatier v Toulouse vo Francúzsku kde sa venuje vývoju hybridných modelov popisujúcich materiály uchovávajúce energiu. Dr. Merlet v roku 2021 získala PRACE Ada Lovelace Award for HPC1 za jej výnimočný vplyv v oblasti vysokovýkonného počítania v Európe. Okrem významného pokroku vo výskume superkondenzátorov je Céline tiež aktívna v združení „Femmes & Sciences“, ktoré podporuje ženy vo vede a technike.

  • Kedy/ako ste zistili, že chcete byť vedkyňou?
    Keď som bola teenagerkou, chcela som byť veterinárkou. Začala som študovať veterinárne lekárstvo, ale počas štúdia som zistila, že ma viac lákajú iné vedné disciplíny, ako napríklad chémia a informatika. A tak som zmenila odbor a prihlásila sa na štúdium chemického inžinierstva v Paríži (Chimie ParisTech).
  • Kto alebo čo Vás inšpirovalo k študiu v oblasti STEM?
    Počas môjho trojročného štúdia chemického inžinierstva sme mali možnosť pracovať na výskumných projektoch v laboratóriách. Strávila som tri týždne v skupine prof. Mathieu Salanne na Sorbonne Université a uvedomila som si, že simulácie molekúl sú to, čo chcem robiť. Venovala som sa simuláciám roztavených solí a ich aplikáciám v oblasti energetiky (soli ako NaCl, teda kuchynská soľ, kvapalná pri vysokých teplotách). Počítačové simulácie javov dôležitých pre pochopenie a zdokonalenie materiálov / zariadení bolo tak zábavné, že som sa rozhodla pokračovať v tomto smere.
  • Podporovala vás rodina, priatelia a učitelia v rozhodnutí študovať predmety z oblasti STEM?
    Moja rodina ma veľmi podporovala a mám pocit, že by to tak bolo pri akejkoľvek téme. Moji rodičia chceli, aby sme mohli robiť to, čo nás baví. Podporili ma aj moji učitelia. Pri prechode z biológie na chémiu som mala trochu obavy, keďže som si seba dlho predstavovala ako veterinárku, takže diskusie s mojimi učiteľmi mi naozaj veľmi pomohli.
  • Čo skúmate v súčasnosti?
    Môj výskum sa zameriava na rozhranie medzi pevnými a kvapalnými látkami v elektrochemických systémoch, zvyčajne pre systémy na uskladnenie energie ako batérie (používané v laptopoch, smartfónoch, atď.) a superkondenzátory (veľkokapacitné kondenzátory – zásobníky energie používané napríklad v štart-stop systémoch a pri rekuperačnom brzdení). Používam počítačové vedy na simulácie fenoménov odohrávajúcich sa na molekulovej úrovni v póroch o veľkosti nanometrov, teda v otvoroch okolo miliardtiny metra. Na obrázku, ktorý je výstupom počítačovej simulácie, vidíme molekuly rozpúšťadla a ióny (nabité molekuly) zelenej, modrej a červenej farby v spomínaných póroch uhlíkového materiálu čiernej farby.
  • Čo by ste odkázali dievčatám, ktoré by sa chceli venovať STEM oblastiam, no váhajú vstúpiť do oblasti, kde sú ženy nedostatočne zastúpené?
    Ak sú ženy v niektorých predmetoch STEM nedostatočne zastúpené, je to bohužiaľ spôsobené spoločenskou zaujatosťou, ale vôbec nie ich kompetenciami či zručnosťami. Každý by mal mať možnosť robiť to, čo sa mu páči, bez obáv z rodových hľadísk.
Dr. Céline Merlet
Photo by: Françoise Viala (IPBS-Toulouse/CNRS-UT3)
Zdroj: Dr. Merlet

1 PRACE Ada Lovelace Award  je udeľovaná každoročne Partnerstvom pre pokročilé počítane v Európe (Partnership for Adnvaced Computing in Europe, PRACE) už od roku 2016 vedkyni, ktorá mimoriadne prispieva a ovplyvňuje HPC v Európe a vo svete a slúži ako vzor pre ženy, ktoré sú na začiatku svojej vedeckej kariéry. Cena je pomenovaná po grófke Lovelace, britskej matematičke, ktorá žila v 19. storočí a okrem iného detailne opísala fungovanie „analytického stroja“ – mechanického počítača, navrhnutého anglickým polyhistorom Charlesom Babbageom. Medzi jej poznámkami k analytickému stroju bol aj algoritmus na výpočet Bernoulliho čísiel, ktorý býva považovaný za prvý publikovaný algoritmus spracovateľný počítačom, vďaka čomu býva Ada Lovelace uvádzaná ako prvá počítačová programátorka.

EuroCC 2 & CoEs & CASTIEL 2 Intermediate Conference na Slovensku 26 apr - V malebnom prostredí Vysokých Tatier sa členovia Európskych národných kompetenčných centier a Centier excelentnosti stretli počas EuroCC 2 & CoEs & CASTIEL 2 Intermediate Conference, aby diskutovali o vývoji v projekte a ukázali doteraz dosiahnutý pokrok.
Nová spolupráca a komplexnejšia ponuka pre slovenské firmy 24 apr - V Národnom kompetenčnom centre pre HPC sa tešíme z nášeho nového partnerstva s Inovačným centrom INOVIA v Žiline. Toto spojenie predstavuje významný míľnik v misii NCC pre HPC propagovať a podporovať adopciu vysokovýkonných výpočtových technológií naprieč slovenskými regiónmi a hospodárskymi sektormi. Využitie takýchto pokročilých digitálnych technológií je vo svete čoraz bežnejšie, napríklad pri pokročilých numerických simuláciách, spracovaní veľkých objemov dát a tiež pri vývoji modelov umelej inteligencie.
Možnosti využitia HPC pre MSP 21 mar - Dňa 19. marca sa v Bratislave uskutočnilo podujatie s názvom Objavte potenciál supepročítača v praxi, ktoré združilo odborníkov z Národného kompetenčného centra HPC (NCC) a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, čím sa otvorili nové horizonty prespoluprácu s podnikmi využívajúcimi veľké dáta, simulácie, umelú inteligenciu vo vývoji alebo výrobnej technológií.