Kategórie
Všeobecné

NCC pre HPC na CHEMSHOW

Dňa 27. júna 2023 v priestoroch Fakulty chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) Slovenskej technickej univerzity (STU) sa uskutočnilo podujatie s názvom „CHEMSHOW“. Počas podujatia návštevníci mali možnosť spoznať aj Národné kompetenčné centrum pre HPC a dozvedieť sa viac o jeho aktivitách. Odborníci predstavili služby NCC pre HPC. Prostredníctvom interaktívnej ukážky simulácií potenciálnych liečiv proti ochoreniu Covid-19 účastníkom priblížili, na aké výpočty sa môžu superpočítače využívať. Simulácie mohli účastníci sledovať na plátne a cez 3D okuliare.

NCC pre HPC na CHEMSHOW

Dňa 27. júna 2023 v priestoroch Fakulty chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) Slovenskej technickej univerzity (STU) sa uskutočnilo podujatie s názvom „CHEMSHOW“. Počas podujatia návštevníci mali možnosť spoznať aj Národné kompetenčné centrum pre HPC a dozvedieť sa viac o jeho aktivitách. Odborníci predstavili služby NCC pre HPC. Prostredníctvom interaktívnej ukážky simulácií potenciálnych liečiv proti ochoreniu Covid-19 účastníkom priblížili, na aké výpočty sa môžu superpočítače využívať. 

Na chemshow sme prezentovali výsledky výpočtov interakcie potenciálnych liečiv s aktívnou časťou jednotky spike-proteínu, ktorý tvorí tetraméry prítomné na povrchu vírusu SARS-CoV2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID19. Výpočty boli realizované metódami molekulárnej mechaniky pomocou software-u GROMACS. V rámci štúdie bolo testovaných šesť potenciálnych liečiv. Na tejto prezentácii sme ukazovali najmä trajektóriu jednej z nich. Študenti stredných škôl mali možnosť pozrieť si výsledky na projekcii s 3D okuliarmi kde si mohli interaktívne meniť pohľad ako aj nastavenia zobrazovania proteínu.

Digitálne dvojčatá spoločnosti: Simulácie poháňané výpočtami na HPC 25 jún - Pridajte sa k nášmu inšpiratívnemu webináru a zistite, ako umelá inteligencia a multiagentové simulačné technológie pomáhajú výskumníkom pochopiť a predikovať komplexné spoločenské javy. Na podujatí vystúpia poprední odborníci na kultúrnu kybernetiku, kognitívne modelovanie a simulácie digitálnych dvojčiat v národnom meradle.
Posilňovanie väzieb v rámci EuroCC: Návšteva NCC Slovakia vo FCCN v Lisabone 24 jún - Dňa 24. júna sa zástupkyňa NCC Slovakia, Božidara Pellegrini, stretla s kolegyňami z NCC Portugal v sídle FCCN – Národnej jednotky pre vedecké výpočty pri FCT – Fundação para a Ciência e a Tecnologia, v Lisabone.
Záznam z podujatia: Slovenčina v ére veľkých jazykových modelov (s podporou superpočítača Leonardo) 23 jún - Dňa 11. júna 2025 sa uskutočnil spoločný webinár o modelovaní jazyka, ktorý zorganizovali Národné kompetenčné centrá pre HPC na Slovensku a v Taliansku. Diskusia sa sústredila na výzvy a riešenia spojené s používaním veľkých jazykových modelov (LLM) pre menej rozšírené jazyky, akým je aj slovenčina.