NCC pre HPC na INOFESTe 2024: Festival inovácií v Žiline
V dňoch 17. a 18. septembra 2024 sa v Žiline uskutočnil už piaty ročník festivalu inovácií INOFEST 2024, ktorý zorganizovalo združenie INOVATO. Podujatie sa stalo jedinečnou platformou pre stretnutie odborníkov, podnikateľov, akademikov, inovátorov, študentov, zástupcov štátnej správy a verejnosti, čím posilnilo spoluprácu v oblasti regionálnych inovačných ekosystémov na Slovensku.
Počas dvojdňového programu, ktorý zahŕňal prednášky, workshopy, diskusie a networking, sa zúčastnilo viac ako 200 účastníkov. Hlavným cieľom podujatia bolo prispieť k prepojeniu firiem a ďalších aktérov na národnej úrovni, pričom sa vytvorili nové biznisové príležitosti a inšpirácie na riešenie aktuálnych výziev v podnikateľskom a spoločenskom prostredí.
Program prvého dňa sa zameriaval na kľúčové témy ako automatizácia, robotizácia, vesmírny priemysel a udržateľné riešenia. Na konferencii vystúpili odborníci ako František Duchoň z Národného centra robotiky, ktorý rozprával o pokroku Slovenska v oblasti robotizácie, a Michaela Musilová, astrobiologička a marsonautka, ktorá predstavila možnosti, ako vesmírne technológie môžu zlepšiť život na Zemi.
Popredné miesto patrilo aj témam udržateľnosti, cirkulárnej ekonomiky a modularity, kde napríklad Stanislav Martinec z KOMA Modular hovoril o tom, ako modulárna výstavba môže prispieť k udržateľnej budúcnosti. Počas prvého dňa INOFESTU 2024 sa významná časť programu venovala téme umelej inteligencie pod názvom “Umelá inteligencia ako téma roku 2024”. Libor Bešényi zo spoločnosti XOLUTION ROBOTS sa vo svojej prezentácii zameral na zavádzanie AI do podnikov a upozornil na rozdiel medzi efektívnym a zbytočným nasadzovaním AI. Martin Jančura z ITRANSYS vysvetlil, že nie všetka AI je rovnaká a jej správne pochopenie je kľúčové pre úspech. Martin Haranta z PERBIOTIX poukázal na to, ako môže AI pomôcť aj malým firmám dosiahnuť veľké úspechy. Mária Bieliková z KInIT hovorila o potenciáli AI na transformáciu Slovenska v oblasti podnikania a verejného sektora. Blok ukončil Vladimír Šucha, zástupca Európskej komisie na Slovensku, s prezentáciou “Umelá inteligencia v akcii: Katalyzátor zmien v ekonomike a spoločnosti”. Šucha zdôraznil, že AI je nielen technologickým nástrojom, ale aj katalyzátorom zásadných zmien v ekonomike, vzdelávaní a verejných službách, ktoré môžu zásadne ovplyvniť budúcnosť Slovenska a Európy. Večer sa niesol v znamení inovácií a spoločenského programu, vrátane hudobného vystúpenia Tomáša Bezdedu a slávnostného odovzdávania inovačnej ceny.
Druhý deň festivalu bol venovaný inšpiráciám z biznisu, kde úspešní podnikatelia ako Artur Gevorkyan a Ľubomír Klieštik predstavili svoje príbehy. Beseda s Michaelou Musilovou zaujala najmä mladšiu generáciu, keďže zdieľala svoje zážitky z vedeckých misií a simulácií života na Marse.
Súčasťou programu INOFEST 2024 bol aj špeciálny workshop, na ktorom sa zúčastnilo Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné počítanie (HPC). Lucia Demovičová predstavila projekt kompetenčného centra, ktoré pomáha firmám a inštitúciám využívať výkonné výpočtové kapacity na riešenie náročných úloh v oblasti výskumu a vývoja.
Michal Pitonák počas svojho vystúpenia priblížil niekoľko úspešných prípadových štúdií (success stories), na ktorých NCC spolupracovalo s rôznymi firmami. Tieto projekty ukázali, ako môže využitie superpočítačov a výpočtových klastrov zrýchliť a zefektívniť inovácie a vývoj produktov v rôznych odvetviach.
Okrem hlavného programu mali účastníci možnosť zúčastniť sa aj sprievodných podujatí, vrátane výstavy inovatívnych technológií, robotických workshopov a diskusií o budúcnosti elektromobility. Jedným z vrcholov festivalu bolo predstavenie možností financovania inovačných projektov, kde odborníci poskytli prehľad o dostupných zdrojoch, vrátane eurofondov a programu Horizont Európa.
INOFEST 2024 v Žiline opäť dokázal, že Slovensko je krajinou, kde inovácie, spolupráca a nové technológie majú svoje miesto a že takýto festival môže byť skvelou príležitosťou na budovanie vzťahov, inšpiráciu a rast v oblasti inovácií.