Superpočítače (nielen) vo vede
So sériou prednášok o tom, ako vedci využívajú superpočítače pokračujeme aj v letnom semestri. Národné kompetenčné centrum pre HPC v spolupráci s Výpočtovým strediskom a Múzeom počítačov Centra spoločných činností SAV pokračuje v sérii popularizačných prednášok o využití superpočítačov v rôznych vedných disciplínach. Naše pozvanie prijali zaujímaví hostia a odborníci nielen zo Slovenskej akadémie vied, ale aj slovenských univerzít a iných inštitúcií.
Časť z prednášok, ktoré na seba budú voľne nadväzovať, sa bude venovať aplikáciám strojového učenia a umelej inteligencie. Príďte si vypočuť slovenských expertov a využite možnosť diskutovať s nimi v neformálnej atmosfére!
Radi by sme pozvali nielen vedcov a študentov, ale aj širšiu verejnosť a všetkých, ktorých téma superpočítania zaujíma. Výskum a vývoj s využitím vysokovýkonných výpočtov je multidisciplinárny a je určite výhodou, ak používateľ okrem vlastného odboru ovláda aj základy metód modelovania a simulácií, programovania, operačných systémov a podobne. V tomto semestri sa najprv pozrieme na metódu kvantového Monte Carla, ktorá sa javí ako veľmi perspektívna aj pre exascale superpočítače ďalšej generácie. Priblížime si rolu výkonných počítačov v predpovedi počasia a následne sa budeme venovať téme strojového učenia a umelej inteligencie od základov až k jednotlivým zaujímavým aplikáciám.
Prednášky sú predbežne naplánované v hybridnom režime, teda je možné sa zaregistrovať a zúčastniť sa ich prezenčne. Pre nepredvídateľnú pandemickú situáciu a meniace sa pravidlá pre hromadné podujatia však budeme približne týždeň pred každým podujatím informovať o presnom formáte prostredníctvom našej webstránky a sociálnych sietí.
Vy sa môžete tešiť na nasledovné témy a rečníkov a my sa budeme tešiť na vás!
- Modelovanie elektrónových vlastností 2D systémov metódami kvantového Monte Carla – Ivan Štich z Fyzikálneho ústavu SAV (15. februára)
- Využitie HPC v operatívnej predpovedi počasia na Slovensku – Jozef Vivoda zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (1. marca)
- Úvod do umelých neurónových sietí a evolučných algoritmov – Ivan Sekaj z Ústavu robotiky a kybernetiky, FEI STU (15. marca)
- Hlboké učenie a jeho základné aplikácie pre počítačové videnie – Andrej Lúčny z Katedry informatiky FMFI UK (29. marca)
- Úvod do aplikácií zložitých výpočtov v medicíne – Zuzana Černeková z oddelenia počítačovej grafiky a videnia, Katedra aplikovanej informatiky FMFI UK a Peter Bluska z Rádiológia s.r.o. (12. apríla)
- Využitie ML/AI pre aplikácie v chémií – potenciálne liečivá na Covid-19 – Marián Gall z Výpočtového strediska SAV (26. apríla)
- Aktuálne problémy reinforcement learningu – Michal Chovanec zo spoločnosti Tachyum (10. mája)
- Prirodzená a umelá inteligencia – Tomáš Hrodmádka z Neuroimunologickeho ústavu SAV (24. mája)
Facebook Centra spoločných činností
YouTube Centra spoločných činností