Kategórie
Všeobecné

Workshop: Cloudové služby pre HPC používateľov

Dňa 19. apríla 2022 sa uskutočnil twinningový workshop s cieľom výmeny najlepšej praxe a prístupov k poskytovaniu cloudových služieb HPC používateľom z akademickej obce, ale aj priemyslu. Workshop organizovaný Národnými kompetenčnými centrami pre HPC z Českej a Slovenskej republiky prebiehal na Smolenickom zámku na Slovensku.

Workshop: Cloudové služby pre HPC používateľov

Dňa 19. apríla 2022 sa uskutočnil twinningový workshop s cieľom výmeny najlepšej praxe a prístupov k poskytovaniu cloudových služieb HPC používateľom z akademickej obce, ale aj priemyslu. Workshop organizovaný Národnými kompetenčnými centrami pre HPC z Českej a Slovenskej republiky prebiehal na Smolenickom zámku na Slovensku.

eINFRA a skúsenosti z Českej republiky

Na workshop boli pozvaní aj odborníci zo združenia CESNET, ktorí počas podujatia zdieľali svoje skúsenosti s tímami národných kompetenčných centier pre HPC. CESNET je združenie vysokých škôl a Českej akadémie vied, ktoré prevádzkuje a rozvíja národnú e-infraštruktúru pre vedu, výskum a vzdelávanie zahŕňajúcu počítačovú sieť, výpočtové gridy a dátové úložiská. CESNET poskytuje tiež prostredie pre spoluprácu a širokú škálu ďalších služieb. Účastníkom odprezentovali nasledovné témy:

M. Ruda: Rozsiahla distribuovaná výpočtová infraštruktúra a služby.

D. Antoš: Prevádzka a rozvoj dátových úložísk ako súčasti národnej infraštruktúry pre vedu a výskum.

Cloudové služby ako nevyhnutná súčasť portfólia poskytovateľov HPC – oplatí sa to?

Branislav Jansík z IT4Innovations a vedúci českého kompetenčného centra Tomáš Karásek predstavili požiadavky používateľov na prístup ku cloudovým službám. Práve motivácia, požiadavky a očakávania používateľov, ako aj benefity a bariéry z pohľadu poskytovateľa HPC služieb boli predmetom dlhšej diskusie. Účastníci debatovali aj o alternatívnych platformách, službách „easy-access“, microservice, HPC „market“.

Obe Národné kompetenčné centrá plánujú HPC cloudové služby integrovať do svojho portfólia s použitím open-source platforiem OpenNebula a OpenStack. Zástupcovia CESNET, ktorí majú skúsenosti s oboma nástrojmi, zdieľali ich výhody a možnosti technickej podpory.

Všeobecnejšia debata sa týkala najmä otázky systematickej a dlhodobej podpory rozvoja a prevádzky HPC systémov ako nevyhnutného komponentu národnej výskumnej infraštruktúry.

Spolupráca so SARIO prináša nové príležitosti pre študentov aj firmy 12 máj - Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Národné superpočítačové centrum (NSCC), ktoré zároveň zastrešuje aj Národné kompetenčné centrum pre HPC, posilňujú spoluprácu v oblasti prepájania vzdelávania, inovácií a praxe. Na základe memoranda o spolupráci, podpísaného 16. apríla, sme sa aktívne zapojili do etablovaného programu Prax pre univerzity – riešenia pre firmy. Tento program spája vysokoškolských študentov s konkrétnymi potrebami slovenských a zahraničných firiem a zároveň podporuje praktickú aplikáciu teoretických poznatkov v reálnych projektoch.
Rozhovor: Superpočítače už nie sú sci-fi, ale nástroj, ktorý pomáha firmám uspieť 10 máj - Superpočítače sa v očiach verejnosti často spájajú s vedecko-fantastickými filmami alebo špičkovým akademickým výskumom. V skutočnosti sú však čoraz dôležitejším nástrojom aj pre bežné firmy, ktoré chcú efektívnejšie inovovať, optimalizovať procesy, lepšie predvídať správanie zákazníkov a získavať konkurenčnú výhodu.
NSCC spája sily s ústavmi SAV  9 máj - V utorok 6. marca 2025 sa stretli zástupcovia Národného superpočítačového centra, Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied a Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied. Stretnutia sa zúčastnili Lucia Malíčková (Národné superpočítačové centrum), Dušan Račko a Zdeno Špitalský (Ústav polymérov SAV) a Adriána Hvizdošová Annušová (Fyzikálny ústav SAV).