Kategórie
Všeobecné

Workshop: POP3 Profiling and Optimisation Tools

Pozývame vás na zaujímavé podujatie POP3 Profiling and Optimisation Tools 46th VI-HPS Tuning Workshop. Podujatie je organizované POP3 CoE v spolupráci s Národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska Maďarska a Slovinska.

Workshop: POP3 Profiling and Optimisation Tools

Pozývame vás na zaujímavé podujatie POP3 Profiling and Optimisation Tools 46th VI-HPS Tuning Workshop. Podujatie je organizované POP3 CoE v spolupráci s Národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska Maďarska a Slovinska.

Virtual Institute – High Productivity Supercomputing (VI-HPS) je iniciatíva, ktorej cieľom je zvýšiť produktivitu superpočítačových aplikácií poskytovaním komplexnej sady nástrojov a metodológií na analýzu výkonu, debugovanie a ladenie. VI-HPS spája odborné znalosti a zdroje rôznych organizácií na podporu vývoja a optimalizácie vysokovýkonných počítačových aplikácií.

Workshop je navrhnutý formou kolaboratívneho učenia, priamo na ladení aplikácií. Účastníci vytvoria dva- alebo viacčlenné tímy, ktoré budú pracovať s rovnakými alebo úzko súvisiacimi aplikačnými kódmi.

  • Prvý deň workshopu predstaví účastníkom POP Center of Excellence (CoE), jeho služby, metodiku a nástroje na analýzu výkonu.
  • Druhý deň je venovaný open source multiplatformovým nástrojom na analýzu behu MPI+OpenMP aplikácií na CPU architektúrach.
  •  Tretí deň účastníkom priblíži pokročilejšie koncepty vrátane analýzy behu aplikácií na kombinácii architektúr CPU a GPU. Účastníci sa oboznámia s používaním súprav nástrojov Paraver/Extrae a Scalasca/Score-P/CUBE pre CPU a GPU.

Paraver/Extrae je sada nástrojov na sledovanie a analýzu efektivity behu paralelných aplikácií. Extrae podrobne zachytáva inštrukcie počas behu programu, zatiaľ čo Paraver poskytuje široké možnosti vizualizácie a analýz, ktoré pomáhajú identifikovať úzke hrdlo výkonu a optimalizovať paralelný kód.

Scalasca/Score-P/CUBE je integrovaná sada nástrojov pre analýzu výkonu paralelných aplikácií. Score-P zhromažďuje údaje o výkone v profiloch, ako aj v záznamoch o vykonaných inštrukcií, Scalasca analyzuje a identifikuje problematický výkon a CUBE uľahčuje analýzu výsledkov a pomáha vývojárom ladiť ich aplikácie.

Okrem spomenutých nástrojov budú počas workshopu účastníkom k dispozícii aj ďalšie nástroje z POP CoE.

Cieľová skupina a účel kurzu:
Účastníci sa naučia používať nástroje na analýzu paralelného výkonu vyvinuté v (POP) CoE a príslušnú metodiku aplikácie týchto nástrojov na posúdenie výkonu a efektívnosti škálovania ich vlastných paralelných aplikačných kódov.

Level
Stredne pokročilí/pokročilí, nie sú potrebné žiadne znalosti o nástrojoch analýzy efektivity paralelizacie (hoci skúsenosti s profilovaním sériového kódu sú výhodou). Od účastníkov sa však očakáva, že majú skúsenosti s kompiláciou a spúštaním (ideálne, aj hybridných CPU – GPU) paralelných aplikácií.

Formát kurzu
Praktická časť (hands-on) bude k dispozícii iba pre F2F účastníkov, ktorí by si mali priniesť svoje kódy, aby na nich mohli pracovať.

Výukové/prednáškové časti budú dostupné pre neobmedzený počet účastníkov, ktorí sa môžu zúčastniť online.

Prerekvizity
Účastníci by mali mať skúsenosti s jedným alebo viacerými prístupmi k paralelnému programovaniu, ako sú MPI alebo OpenMP (na CPU), a pokiaľ možno aj s použitím OpenMP, OpenACC, CUDA al pod. pre GPU. Pri registrácii na workshop by účastníci mali uviesť programovacie jazyky a prístupy používané v ich aplikačných kódoch, spolu s príslušnými požiadavkami / závislosťami potrebných framework-ov / knižníc. Upozorňujeme, že aplikácie využívajúce AI/ML framework-y, ako napr. TensorFlow, nie sú vhodné pre tento workshop.

Technické požiadavky
Účastníci s vlastným aplikačným kódom by ich mali mať nainštalované a spustiteľné na superpočítači Karolina pred samotným podujatím. Taktiež by mal mať pripravený reprezentatívny, testovací prípad, vhodný na spustenie na jednom výpočtovom uzle s behom trvajúcim rádovo minúty. Použité nástroje budú dostupné na superpočítači Karolina (partície CPU a GPU). Účastníci si však môžu nainštalovať grafické nástroje aj na svoje vlastné notebooky. Každý účastník získa pred podujatím prístup k spomenutému HPC klastru.

Začiatok: 4.09.2024. o 9:00 CET
Koniec: 6.09.2024 o 17:00 CET
Miesto: online a F2F v IT4Innovations v Ostrave

Podujatie bude prebiehať v angličtine.

Viac informácií o podujatí
Registrácia