NCC na kongrese ITAPA 2021
Dňa 9. novembra 2021 v rámci kongresu ITAPA 2021 zaznelo viacero príspevkov na tému vysokovýkonného počítania ako nástroja nevyhnutného pre rozvoj inovácií, udržanie konkurencieschopnosti našich ekonomík, ale tiež pre bezpečnosť a vedecký výskum. Slovenské Národné kompetenčné centrum pre HPC v spolupráci s organizátormi kongresu ITAPA pozvalo ako jedného z rečníkov Gustava Kalbeho, ktorý ako zástupca EuroHPC JU uchopil túto tému zo širšieho – európskeho hľadiska.
Následný diskusný panel, organizovaný s podporou NCC pre HPC, sa sústredil na situáciu v oblasti HPC na Slovensku. Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied, ktoré verejnú HPC infraštruktúru na Slovensku prevádzkuje, hovoril o momentálnych možnostiach, prebiehajúcich projektoch a plánoch na významné rozšírenie výpočtových kapacít. Dôležitosť investícií a podpory v tejto oblasti zdôraznili aj ďalší rečníci. Prof. Ivan Štich, ktorý sa podieľa na aktivitách TREX CoE, ukázal možnosti modelovania 2D materiálov metódou Quantum Monte Carlo, ktorá má do budúcna veľký potenciál pre využitie prichádzajúcich exascale systémov. Prof. Mária Bieliková predstavila nový jazykový model pre slovenčinu SlovakBert vyvinutý Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií, ale spomenula aj problematiku energetickej náročnosti AI aplikácií a načrtla možné riešenia. Jozef Vivoda predstavil modely predpovedí počasia, ktoré realizuje a vyvíja Slovenský hydrometeorologický ústav, ich presnosť a výpočtovú náročnosť. Ďalšími účastníkmi panelu zo súkromného sektora boli Robert Cisár zo spoločnosti Tachyum a Luboš Kolář z HPE.
Všetci účastníci panelu sa zhodli, že je potrebné do HPC technológií na národnej úrovni investovať a zároveň podporovať rozvoj celého ekosystému. Tiež sa zhodli na najčastejších prekážkach pri plánovaní nákupu a nákupe superpočítačov, čo sú najmä nekoncepčnosť v prístupe štátu, zdĺhavé a komplikované procesy verejného obstarávania. Národné kompetenčné centrum sa usiluje predovšetkým o vybudovanie podporného ekosystému a o zvýšenie adopcie HPC nástrojov a súvisiacich technológií naprieč všetkými sektormi. Bez dostupnej a výkonnej infraštruktúry je však naša úloha mimoriadne náročná.
Prezentácie rečníkov:
Ako je na tom Slovensko so superpočítaním? – Lukáš Demovič.
HPC a numerická predpoveď počasia na Slovensku -Jozef Vivoda.
Kto si môže dnes dovoliť umelú inteligenciu? – Mária Bieliková.
Je superpočítač vhodný len pre vedu? – Robert Cisár.
Modelovanie 2D polovodičov metódami exascale computingu – Ivan Štich.
Superpočítač není jen o výpočetním výkonu – Luboš Kolář.
Prečo potrebujeme superpočítače? – Diskusia.