Kategórie
Všeobecné

Vývoj technológií a architektúr počítačov – od sériových jednoprocesorových po súčasné superpočítače

Dňa 26. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila tretia prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“. Doc. Šperka, ktorý je zároveň aj vedúcim Múzea počítačov, ukázal, ako sa vyvíjali počítače a ich architektúra, ako napredoval vývoj jednotlivých modulov CPU, GPU a operačnej pamäte.

Vývoj technológií a architektúr počítačov – od sériových jednoprocesorových po súčasné superpočítače

Dňa 26. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila tretia prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“. Doc. Šperka, ktorý je zároveň aj vedúcim Múzea počítačov, ukázal ako sa vyvíjali počítače a ich architektúra, ako napredoval vývoj jednotlivých modulov CPU, GPU a operačnej pamäte.

Výkon počítačov sa zvyšoval vďaka novým technológiám a inováciám v oblasti výroby polovodičových zariadení, čo umožnilo každé dva roky približne zdvojnásobiť počet komponentov na jeden integrovaný obvod – tento trend popisuje tzv. Moorov zákon. Tu sa však už v súčasnosti blížime k fyzikálnym limitom.

Ďalšie urýchlenie výpočtov sa dá dosiahnuť použitím paralelizmu, čo dnešné architektúry superpočítačov s využitím vysokorýchlostných sietí, bežne umožňujú. Doc. Šperka účastníkov previedol aj krátkou históriou od prvých paralelných vektorových počítačov a prvého superpočítača Cray-1 až po dnešné superpočítače.

Popularizačno-vzdelávacie prednášky sú spoločnou aktivitou Múzea počítačov CSČ SAV a Národného kompetenčného centra (NCC) pre vysokovýkonné počítanie. NCC ako primárny kontaktný bod pre HPC na Slovensku zastrešuje okrem iného aj vzdelávacie a propagačné aktivity v tejto oblasti.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť na Facebookovom profile a na YouTube Centra spoločných činností SAV a už teraz sa môžete zaregistrovať na naše ďalšie prednášky. Harmonogram prednášok:

Viac informácií o prednáškach

Registrácia

Letná škola: Od supramolekulárnej chémie k štrukturálnej biológii metódami multiškálového modelovania 12 máj - Počítačové simulácie sa stali cenným nástrojom na rozšírenie našich vedomostí v mnohých oblastiach. Neustále sa zvyšujúci výkon superpočítačov alebo dokonca stolných počítačov nám umožňuje simulovať väčšie systémy alebo dosiahnuť vyššiu presnosť pomocou rutinných simulácií. Správne predpovede však možno získať len vtedy, ak sa použijú správne modely a teoretické prístupy.
Národné kompetenčné centrum pre HPC na Dni Európy 12 máj - Dňa 9. mája v bratislavskej Starej tržnici prebiehala „oslava narodenín“ Európskej únie. Podujatie Deň Európy organizovala Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie. Na Dni Európy predstavil svoje aktivity aj tím Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie. Dňom Európy si pripomíname Schumanovu deklaráciu, ktorá odštartovala modernú európsku integráciu a viedla k vytvoreniu súčasnej Európskej únie ako unikátneho mierového a demokratického projektu.
Registrácia otvorená: Code Tuning for the Exascale 4 máj - V dňoch 5. – 7. júna 2023 organizujeme v spolupráci s TREX Centrom Excelentnsoti a Národnými kompetenčnými centrami pre HPC z Rakúska a Českej republiky hands-on workshop zameraný na vývoj HPC aplikácií. Účastníci si budú môcť vyskúšať prácu s nástrojmi pre analýzu výkonnosti a identifikáciu bottleneck miest, ako je MAQAO. (www.maqao.org). Súčasťou workshopu budú praktické cvičenia, bude možné pracovať s vlastným softvérom, analyzovať ho a konzultovať s odbornými lektormi.