EHPCSW: Súčasný stav a perspektíva vzdelávania v HPC na Slovensku
V rámci online konferencie EuroHPC Summit Week/PRACEdays2021 zaznel aj príspevok Národného kompetenčného centra na tému vzdelávania v HPC oblasti. 26. marca prezentoval líder pre oblasť vzdelávania v HPC, Miloslav Valčo, súčasný stav v tejto oblasti, ako aj plány do budúcnosti.
Vzdelávanie a rozvoj kompetencií v HPC+ oblastiach považujeme za jednu z kľúčových úloh Národného kompetenčného centra a projektu EuroCC. V súčasnosti sú možnosti vzdelávania v tejto oblasti obmedzené na predmety, ktoré sú súčasťou univerzitných magisterských a doktorandských programov. Vzdelávacie kurzy organizuje aj Výpočtové stredisko Slovenskej Akadémie Vied. V rámci spolupráce s organizáciou PRACE sa zapájame do aktivít ako sú letné stáže, či niekoľkodňové tematické semináre. Hoci súkromné spoločnosti poskytujú niektoré kurzy na tému paralelného programovania, vývoja softvéru, či Linux administrácie, tieto nie sú primárne zamerané na HPC.
Medzi najvýraznejšie prekážky rozvoja v oblasti HPC vzdelávania na Slovensku patrí nedostatok kvalifikovaných učiteľov, nedostatok infraštruktúry vyhradenej na vzdelávacie účely a v neposlednom rade slabé všeobecné povedomie o HPC.
HPC dnes nachádza uplatnenie nielen v akademickom výskume, ale aj v súkromnej a verejnej sfére a v niektorých oblastiach sú HPC+ riešenia nenahraditeľné. NCC sa preto snaží rozšíriť možnosti vzdelávania a otvára nové kurzy prístupné verejnosti, ako napríklad Paralelné programovanie v C, C++, R, Python HPDA, Nvidia CUDA, Neurónové siete, Virtualizácia a ďalšie.
V Národnom kompetenčnom centre si uvedomujeme aj význam propagácie HPC a snažíme sa zvyšovať povedomie o jeho využití. Spoluprácou s univerzitami a Národným superpočítačovým centrom plánujeme postupne ponúkať komplexnejšie a kvalitnejšie vzdelávanie v HPC oblasti.