Kategórie
Všeobecné

Národné kompetenčné centrum pre HPC na jarnej ITAPE 2021

Dňa 10. júna sa v Bratislave uskutočnilo jarné vydanie najväčšej IT konferencie na Slovensku – ITAPA. Projekt EuroCC a Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné výpočty mali opäť na tomto podujatí zastúpenie. Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) a predseda správnej rady Národného superpočítačového centra (NSCC) vystúpil v rámci panelu Digitálna ekonomika.

Národné kompetenčné centrum pre HPC na jarnej ITAPE 2021

Dňa 10. júna sa v Bratislave uskutočnilo jarné vydanie najväčšej IT konferencie na Slovensku – ITAPA. Projekt EuroCC a Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné výpočty mali opäť na tomto podujatí zastúpenie. Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) a predseda správnej rady Národného superpočítačového centra (NSCC) vystúpil v rámci panelu Digitálna ekonomika.

Moderátorom bol  Radoslav Repa, generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy MIRRI SR. Hlavnými témami boli vyrovnávanie sa s pandémiou v kontexte digitalizácie a využitie nástrojov HPC a AI, ako aj kvantových počítačov a blockchain technológie v digitálnej ekonomike. Do zaujímavej výmeny myšlienok a perspektív sa zapojili siedmi rečníci:

Využitie HPC+ technológií nielen vo vede vysvetlil L. Demovič počas vstupu na tému superpočítač: „Doteraz bolo veľmi často HPC alebo superpočítače vnímane ako doména vedcov, akademikov, „hračky“ na ktorých vedci robia základný výskum, ale čoraz viacej táto doména preniká do svetu priemyslu, malých a stredných podnikov…“ 

Zdôraznil aj aktivity projektu EuroCC, realizovanom Centrom spoločných činností Slovenskej akadémie vied, ktoré adopciu HPC v priemysle a malých a stredných podnikoch priamo podporujú. Ako príklady boli uvedené úspešné projekty podporené schémou FF4EUROHPC.

Mapovanie polohy a výšky stromov v PointCloud dátach získaných pomocou LiDAR technológie 25 júl - Cieľom spolupráce medzi Národným superpočítačovým centrom (NSCC) a firmou SKYMOVE, v rámci projektu Národného kompetenčného centra pre HPC, bol návrh a implementácia pilotného softvérového riešenia pre spracovanie dát získaných technológiou LiDAR (Light Detection and Ranging) umiestnených na dronoch.
Workshop: POP3 Profiling and Optimisation Tools 16 júl - Pozývame vás na zaujímavé podujatie POP3 Profiling and Optimisation Tools 46th VI-HPS Tuning Workshop. Podujatie je organizované POP3 CoE v spolupráci s Národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska Maďarska a Slovinska.
Call for Ideas: Hľadáme slovenských MSP partnerov pre projektové konzorcium FFPlus 4 júl - NCC Slovakia hľadá slovenských MSP partnerov na vytvorenie konzorcia pre návrh prestížneho projektu FFPlus. Cieľom je využiť vysokovýkonné počítanie pri riešení špecifických obchodných výziev zahŕňajúcich napr. modelovanie a simulácie, analýzu údajov, AI atď.