Kategórie
Všeobecné

Národné kompetenčné centrum pre HPC na jarnej ITAPE 2021

Dňa 10. júna sa v Bratislave uskutočnilo jarné vydanie najväčšej IT konferencie na Slovensku – ITAPA. Projekt EuroCC a Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné výpočty mali opäť na tomto podujatí zastúpenie. Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) a predseda správnej rady Národného superpočítačového centra (NSCC) vystúpil v rámci panelu Digitálna ekonomika.

Národné kompetenčné centrum pre HPC na jarnej ITAPE 2021

Dňa 10. júna sa v Bratislave uskutočnilo jarné vydanie najväčšej IT konferencie na Slovensku – ITAPA. Projekt EuroCC a Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné výpočty mali opäť na tomto podujatí zastúpenie. Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) a predseda správnej rady Národného superpočítačového centra (NSCC) vystúpil v rámci panelu Digitálna ekonomika.

Moderátorom bol  Radoslav Repa, generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy MIRRI SR. Hlavnými témami boli vyrovnávanie sa s pandémiou v kontexte digitalizácie a využitie nástrojov HPC a AI, ako aj kvantových počítačov a blockchain technológie v digitálnej ekonomike. Do zaujímavej výmeny myšlienok a perspektív sa zapojili siedmi rečníci:

Využitie HPC+ technológií nielen vo vede vysvetlil L. Demovič počas vstupu na tému superpočítač: „Doteraz bolo veľmi často HPC alebo superpočítače vnímane ako doména vedcov, akademikov, „hračky“ na ktorých vedci robia základný výskum, ale čoraz viacej táto doména preniká do svetu priemyslu, malých a stredných podnikov…“ 

Zdôraznil aj aktivity projektu EuroCC, realizovanom Centrom spoločných činností Slovenskej akadémie vied, ktoré adopciu HPC v priemysle a malých a stredných podnikoch priamo podporujú. Ako príklady boli uvedené úspešné projekty podporené schémou FF4EUROHPC.

Budovanie medzinárodnej spolupráce v oblasti HPC: Návšteva v ITER Tenerife a Teide HPC 17 júl - Začiatkom júla 2025 mala zástupkyňa Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC) Lucia Malíčková príležitosť navštíviť významné technologické a výskumné centrum ITER – Instituto Tecnológico y de Energías Renovables, S.A. na ostrove Tenerife. V rámci pracovnej návštevy sa stretla s riaditeľom centra Carlosom Suarezom a Jesúsom Rodríguezom Alamo, aby diskutovali o možnostiach nadviazania spolupráce v oblasti vysokovýkonného počítania (HPC), výskumu, vývoja a inovácií s využitím moderných technologických infraštruktúr.
Stretnutie s Michalom Valkom, expertom na veľké jazykové modely 15 júl - Národné superpočítačové centrum a Národné komeptenčé centrum pre HPC, ktoré zastupovala Lucia Malíčková, sa stretlo s významným slovenským vedcom Michalom Valkom, ktorý patrí medzi špičku v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia vo svete. Diskutovali spolu o možnostiach budúcej spolupráce, pričom hlavnou témou bolo využitie slovenských HPC kapacít na podporu pokročilého výskumu v oblasti veľkých jazykových modelov a algoritmov učenia s minimálnou spätnou väzbou.
Dáta, teológia a HPC: Spolupráca, ktorá hľadá cesty k porozumeniu 8 júl - Pokračujeme v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity! Národné superpočítačové centrum (NSCC) a Národné kompetenčné centrum pre HPC pokračuje aj v roku 2025 v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity. Po úspešnej spoločnej štúdii, ktorá ukázala potenciál umelej inteligencie a výsokovykonného počítania pri analýze náboženských textov, sa zástupcovia oboch inštitúcií opäť stretli, aby identifikovali nové prieniky pre budúce projekty.