Kategórie
Všeobecné

Verejné obstarávanie na nový superpočítač

Centrum spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) vyhlásilo verejné obstarávanie na superpočítač, ktorý bude súčasťou Národného kompetenčného centra (NCC) pre vysokovýkonné počítanie (HPC). Výkon novej vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry budú môcť využívať odborníci a odborníčky nielen z akademického prostredia, ale aj z verejnej a súkromnej sféry. Predpokladaná hodnota zákazky je 3 603 713,00 EUR bez DPH a bude financovaná zo štrukturálnych fondov EÚ

Verejné obstarávanie na  nový superpočítač

Centrum spoločných činností Slovenskej akadémie vied (CSČ SAV) vyhlásilo verejné obstarávanie na superpočítač, ktorý bude súčasťou Národného kompetenčného centra (NCC) pre vysokovýkonné počítanie (HPC). Výkon novej vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry budú môcť využívať odborníci a odborníčky nielen z akademického prostredia, ale aj z verejnej a súkromnej sféry. Predpokladaná hodnota zákazky je 3 603 713,00 EUR bez DPH a bude financovaná zo štrukturálnych fondov EÚ.  

Prístup na novú vysokovýkonnú výpočtovú infraštruktúru bude udeľovať CSČ SAV. Výpočtové kapacity bude poskytovať akademickým pracoviskám, organizáciám verejnej správy a v neposlednom rade malým a stredným podnikom.

Informácie o verejnom obstarávaní boli zverejnené vo Vestníku EÚ (30.7.2021) a  Vestníku ÚVO (2.8.2021). Po uplynutí aktuálnej 60 dňovej lehoty na predkladanie návrhov a ich vyhodnotení bude dokumentácia predložená na kontrolu Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRÚradu pre verejné obstarávanie. CSČ SAV predpokladá sprístupnenie novej HPC infraštruktúry používateľom v prvej polovici roka 2022.

Projekt Národné kompetenčné centrum pre vysokovýkonné počítanie (ITMS2014+ 311071AKF2) je financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra: OPII-2020/7/55-NP. Jeho cieľom je  podpora rôznych sektorov podnikania na Slovensku s dôrazom na malé a stredné podniky a zvyšovanie ich inovačného potenciálu vytvorením platformy na efektívnu adopciu a využívanie HPC+ technológií súlade s prioritami definovanými v Digitálnej stratégii Slovenska. Prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ sa použijú na technické zabezpečenie Národného kompetenčného centra, teda na nákup HPC systému.

Central European Working Group v Slovinsku 19 máj - Dňa 19. mája 2025 sme sa stretli so zástupcami národných kompetenčných centier pre vysokovýkonné počítanie (HPC) z krajín strednej Európy. Stretnutie pracovnej skupiny Central European Working Group, ktoré sa konalo prezenčne v Slovinsku, nám poskytlo výnimočnú príležitosť na výmenu skúseností, prehĺbenie regionálnej spolupráce a diskusiu o spoločných výzvach aj príležitostiach, ktorým čelíme v rámci projektu EuroCC. Nadviazali sme osobné kontakty a viedli konštruktívne rozhovory so zástupcami z okolitých krajín, ktoré rovnako ako Slovensko budujú a rozvíjajú svoje národné kompetenčné centrá pre HPC. Takéto stretnutia zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní spoločných prístupov, identifikácii synergií a výmene osvedčených postupov pri poskytovaní služieb používateľom – či už ide o výskumné inštitúcie, verejný sektor alebo podniky.
Čo všetko dnes dokáže umelá inteligencia? Pozrite si záznam z webinára Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu 16 máj - Dňa 13. mája 2025 sa uskutočnil odborný webinár s názvom Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu, ktorý pripravil RNDr. Andrej Lúčny, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Prednáška bola zameraná na aktuálne výzvy a riešenia v oblasti strojového videnia a umelej inteligencie, pričom sa venovala najmä schopnosti systémov rozpoznávať objekty bez nutnosti ich predchádzajúcej kategorizácie.
HPC a umelá inteligencia: Spájame sily pre budúcnosť technológií 15 máj - V utorok 14. mája 2025 sme sa zúčastnili podujatia PyData Slovakia & Bratislava Meetup #29, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Stretnutie dátovej a technologickej komunity sa nieslo v duchu aktuálnych trendov v oblasti umelej inteligencie, s dôrazom na pochopenie fungovania veľkých jazykových modelov (Large Language Models – LLMs), ktoré dnes čoraz výraznejšie ovplyvňujú rôzne oblasti nášho života – od komunikácie, cez vzdelávanie až po riadenie procesov vo firmách a verejnej správe. Hlavným rečníkom večera bol Radovan Kavický, prezident a hlavný dátový vedec v GapData Institute, ktorý svojou prednáškou s názvom "Under the Hood of LLM" pútavo predstavil, čo sa skrýva pod povrchom dnešných pokročilých jazykových modelov.