Kategórie
Všeobecné

Ako efektívne vieme HPC využiť v základnom výskume?

Dňa 12. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila druhá prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“.
Pavel Neogrády z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK nám priblížil veľmi presné výpočtové metódy teoretickej chémie na popis chemických systémov a ich komplexnosť a numerickú náročnosť. Mnohí používatelia HPC na Slovensku pracujú vo svojom výskume práve s aplikáciami, ktoré využívajú tieto algoritmy. Ako vývojár niektorých metód používaných v chemickom modelovaní sa podelil aj o skúsenosti s efektívnou paralelizáciou softvéru a opísal hlavné prekážky v implementácii.

Ako efektívne vieme HPC využiť v základnom výskume?

Dňa 12. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila druhá prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“. Pavel Neogrády z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK nám priblížil veľmi presné výpočtové metódy teoretickej chémie na popis chemických systémov a ich komplexnosť a numerickú náročnosť.

Mnohí používatelia HPC na Slovensku pracujú vo svojom výskume práve s aplikáciami, ktoré využívajú tieto algoritmy. Ako vývojár niektorých metód používaných v chemickom modelovaní sa podelil aj o skúsenosti s efektívnou paralelizáciou softvéru a opísal hlavné prekážky v implementácii. Hoci sa takéto presné výpočty nedajú aplikovať na väčšie systémy, používajú sa na nastavenie presnosti iných metód, ktoré dokážu popísať a predpovedať vlastnosti komplexných molekúl, napríklad liečiv alebo nových materiálov.

Popularizačno-vzdelávacie prednášky sú spoločnou aktivitou Múzea počítačov CSČ SAV a Národného kompetenčného centra (NCC) pre vysokovýkonné počítanie. NCC ako primárny kontaktný bod pre HPC na Slovensku zastrešuje okrem iného aj vzdelávacie a propagačné aktivity v tejto oblasti.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť na Facebookovom profile a na YouTube Centra spoločných činností SAV a už teraz sa môžete zaregistrovať na naše ďalšie prednášky. Harmonogram prednášok:

Viac informácií o prednáškach

Registrácia

EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).
Keď sa stretne energetika a superpočítač: Spolupráca s IPEEK 20 mar - Dňa 20. marca sme v Nitre rokovali so zástupcami Ipeľského energetického a environmentálneho klastra (IPEEK). Cieľom stretnutia bolo identifikovať možnosti spolupráce pri využití vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry (HPC) na podporu projektov v oblasti energetiky, obnoviteľných zdrojov a environmentálnych inovácií.