Kategórie
Všeobecné

Devana je už „doma“ vo Výpočtovom stredisku SAV

V dňoch 10. a 11. novembra prebieha fyzická inštalácia nového HPC systému Devana v priestoroch Slovenskej akadémie vied na bratislavskej Patrónke. Slovenskí používatelia si na náhradu Aurela, prvého slovenského superpočítača, museli počkať dlhší čas.

Devana je už „doma“ vo Výpočtovom stredisku SAV

V dňoch 10. a 11. novembra prebieha fyzická inštalácia nového HPC systému Devana v priestoroch Slovenskej akadémie vied na bratislavskej Patrónke. Slovenskí používatelia si na náhradu Aurela, prvého slovenského superpočítača, museli počkať dlhší čas.

Takzvané fázovanie, teda obnova HPC infraštruktúry tak, aby sa životné cykly aspoň 2 systémov prekrývali, je bežným nástrojom na zabezpečenie kontinuálnej dostupnosti adekvátnych výpočtových prostriedkov pre používateľov. Na Slovensku však od roku 2014, kedy prebehlo rozšírenie superpočítača Aurel, vznikol v tejto oblasti značný investičný dlh. Aurela, ktorý je od apríla 2021 vypnutý, nahradí práve Devana, ktorú chceme sprístupniť ešte pred koncom roka.

Porovnanie parametrov Aurela a Devany nájdete v tohtoročnom vydaní HPC Focus.

Kto bude môcť využívať superpočítač Devana?

Vedci a výskumníci zo slovenských univerzít a ústavov SAV budú môcť požiadať o bezplatný prístup, výpočtová kapacita bude prideľovaná jednotlivým projektom v grantovej súťaži s peer-review hodnotením.

Najmä pre malé a stredné podniky je tu ponuka spolupráce s Národným kompetenčným centrom pre HPC a možnosť realizácie bezplatných pilotných a proof-of-concept projektov s pomocou odborníkov.

Výpočtová kapacita bude dostupná aj komerčne.

Kedy bude Devana k dispozícii používateľom?

V nasledujúcich týždňoch bude prebiehať inštalácia a dôkladné testovanie systému. V decembri plánujeme spustiť možnosť podania prvých projektov pre testovanie a benchmarking. Prvá výzva na podávanie štandardných projektov bude zverejnená začiatkom budúceho roka.

Text: Lucia Demovičová

Budovanie medzinárodnej spolupráce v oblasti HPC: Návšteva v ITER Tenerife a Teide HPC 17 júl - Začiatkom júla 2025 mala zástupkyňa Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC) Lucia Malíčková príležitosť navštíviť významné technologické a výskumné centrum ITER – Instituto Tecnológico y de Energías Renovables, S.A. na ostrove Tenerife. V rámci pracovnej návštevy sa stretla s riaditeľom centra Carlosom Suarezom a Jesúsom Rodríguezom Alamo, aby diskutovali o možnostiach nadviazania spolupráce v oblasti vysokovýkonného počítania (HPC), výskumu, vývoja a inovácií s využitím moderných technologických infraštruktúr.
Stretnutie s Michalom Valkom, expertom na veľké jazykové modely 15 júl - Národné superpočítačové centrum a Národné komeptenčé centrum pre HPC, ktoré zastupovala Lucia Malíčková, sa stretlo s významným slovenským vedcom Michalom Valkom, ktorý patrí medzi špičku v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia vo svete. Diskutovali spolu o možnostiach budúcej spolupráce, pričom hlavnou témou bolo využitie slovenských HPC kapacít na podporu pokročilého výskumu v oblasti veľkých jazykových modelov a algoritmov učenia s minimálnou spätnou väzbou.
Dáta, teológia a HPC: Spolupráca, ktorá hľadá cesty k porozumeniu 8 júl - Pokračujeme v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity! Národné superpočítačové centrum (NSCC) a Národné kompetenčné centrum pre HPC pokračuje aj v roku 2025 v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity. Po úspešnej spoločnej štúdii, ktorá ukázala potenciál umelej inteligencie a výsokovykonného počítania pri analýze náboženských textov, sa zástupcovia oboch inštitúcií opäť stretli, aby identifikovali nové prieniky pre budúce projekty.