Kategórie
Všeobecné

Letná škola: Od supramolekulárnej chémie k štrukturálnej biológii metódami multiškálového modelovania

Počítačové simulácie sa stali cenným nástrojom na rozšírenie našich vedomostí v mnohých oblastiach. Neustále sa zvyšujúci výkon superpočítačov alebo dokonca stolných počítačov nám umožňuje simulovať väčšie systémy alebo dosiahnuť vyššiu presnosť pomocou rutinných simulácií. Správne predpovede však možno získať len vtedy, ak sa použijú správne modely a teoretické prístupy.

Letná škola: Od supramolekulárnej chémie k štrukturálnej biológii metódami multiškálového modelovania

Počítačové simulácie sa stali cenným nástrojom na rozšírenie našich vedomostí v mnohých oblastiach. Neustále sa zvyšujúci výkon superpočítačov alebo dokonca stolných počítačov nám umožňuje simulovať väčšie systémy alebo dosiahnuť vyššiu presnosť pomocou rutinných simulácií. Správne predpovede však možno získať len vtedy, ak sa použijú správne modely a teoretické prístupy. Cieľom tohto kurzu je poskytnúť základy pre vykonávanie počítačových simulácií a vysvetliť účastníkom, ako sa vyhnúť typickým chybám, ku ktorým dochádza kvôli nepochopeniu použitých aproximácií. Prednášky pokrývajú širokú škálu metód molekulárneho modelovania, ktoré riešia problémy od supramolekulárnej chémie až po štrukturálnu biológiu. Kurz bude pozostávať z teoretických prednášok doplnených o praktické cvičenia s typickými simulačnými technikami v každej disciplíne. Tento kurz je vhodný najmä pre študentov bakalárskeho a magisterského štúdia, ktorí majú záujem pokračovať v doktorandskom štúdiu a kariére vo výskume. Letná škola sa uskutoční v Národnom centre pre výskum biomolekúl v priestoroch novovybudovaného Univerzitného kampusu Masarykovej univerzity Bohunice.

Dátum: 9. júl 2023 – 22. júl 2023

Jazyk: Angličtina

Školné: 1 100 EUR

Deadline: 15. máj 2023

Viac informácií

Registrácia

FF+ a NCC pre HPC: Podpora inovácií prostredníctvom vysokovýkonného počítania  24 máj - Počas medzinárodnej konferencie Austrian-Slovenian HPC Meeting 2025 (ASHPC25), ktorá sa konala 19. – 22. mája 2025 v Rimske Terme v Slovinsku, sa zástupcovia slovenského Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC) stretli s Tinou Črnigoj, koordinátorkou pre disemináciu a propagáciu projektu Future Factories Plus (FF+). Stretnutie vytvorilo priestor na zmysluplnú odbornú diskusiu a výmenu pohľadov na prepojenie národných iniciatív v oblasti digitalizácie s európskymi strategickými projektmi. Poukázalo na sľubné prieniky medzi projektom FF+ a poslaním Národným kompetenčným centrom pre HPC na Slovensku, najmä v oblastiach pokročilého výpočtového výkonu, inovačného potenciálu a podpory malých a stredných podnikov (MSP), ktoré čelia rastúcim výzvam v oblasti digitalizácie a konkurencieschopnosti.
NCC pre HPC na ASHPC25: Posilňujeme európske partnerstvá 23 máj - V dňoch 19. až 22. mája 2025 sa zástupcovia Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC) Slovensko zúčastnili prestížnej medzinárodnej konferencie Austrian-Slovenian HPC Meeting 2025 (ASHPC25), ktorá sa konala v krásnom prostredí Rimske Terme v Slovinsku. Podujatie ASHPC25 každoročne prepája expertov, používateľov a poskytovateľov HPC riešení z celej Európy a ponúka priestor na odbornú výmenu najnovších poznatkov, výziev a trendov v oblasti vysokovýkonného počítania.  Slovenské kompetenčné centrum pre HPC na konferencii reprezentovali Halyna Hyryavets (komunikačné aktivity, medzinárodná spolupráca), Božidara Pellegrini (podpora inovácií a služby pre súkromný sektor) a Tomáš Kollárik (vzdelávacie aktivity a spolupráca s akademickou obcou).
Central European Working Group v Slovinsku 19 máj - Dňa 19. mája 2025 sme sa stretli so zástupcami národných kompetenčných centier pre vysokovýkonné počítanie (HPC) z krajín strednej Európy. Stretnutie pracovnej skupiny Central European Working Group, ktoré sa konalo prezenčne v Slovinsku, nám poskytlo výnimočnú príležitosť na výmenu skúseností, prehĺbenie regionálnej spolupráce a diskusiu o spoločných výzvach aj príležitostiach, ktorým čelíme v rámci projektu EuroCC. Nadviazali sme osobné kontakty a viedli konštruktívne rozhovory so zástupcami z okolitých krajín, ktoré rovnako ako Slovensko budujú a rozvíjajú svoje národné kompetenčné centrá pre HPC. Takéto stretnutia zohrávajú dôležitú úlohu pri formovaní spoločných prístupov, identifikácii synergií a výmene osvedčených postupov pri poskytovaní služieb používateľom – či už ide o výskumné inštitúcie, verejný sektor alebo podniky.