Kategórie
Všeobecné

Ako efektívne vieme HPC využiť v základnom výskume?

Dňa 12. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila druhá prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“.
Pavel Neogrády z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK nám priblížil veľmi presné výpočtové metódy teoretickej chémie na popis chemických systémov a ich komplexnosť a numerickú náročnosť. Mnohí používatelia HPC na Slovensku pracujú vo svojom výskume práve s aplikáciami, ktoré využívajú tieto algoritmy. Ako vývojár niektorých metód používaných v chemickom modelovaní sa podelil aj o skúsenosti s efektívnou paralelizáciou softvéru a opísal hlavné prekážky v implementácii.

Ako efektívne vieme HPC využiť v základnom výskume?

Dňa 12. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila druhá prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“. Pavel Neogrády z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK nám priblížil veľmi presné výpočtové metódy teoretickej chémie na popis chemických systémov a ich komplexnosť a numerickú náročnosť.

Mnohí používatelia HPC na Slovensku pracujú vo svojom výskume práve s aplikáciami, ktoré využívajú tieto algoritmy. Ako vývojár niektorých metód používaných v chemickom modelovaní sa podelil aj o skúsenosti s efektívnou paralelizáciou softvéru a opísal hlavné prekážky v implementácii. Hoci sa takéto presné výpočty nedajú aplikovať na väčšie systémy, používajú sa na nastavenie presnosti iných metód, ktoré dokážu popísať a predpovedať vlastnosti komplexných molekúl, napríklad liečiv alebo nových materiálov.

Popularizačno-vzdelávacie prednášky sú spoločnou aktivitou Múzea počítačov CSČ SAV a Národného kompetenčného centra (NCC) pre vysokovýkonné počítanie. NCC ako primárny kontaktný bod pre HPC na Slovensku zastrešuje okrem iného aj vzdelávacie a propagačné aktivity v tejto oblasti.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť na Facebookovom profile a na YouTube Centra spoločných činností SAV a už teraz sa môžete zaregistrovať na naše ďalšie prednášky. Harmonogram prednášok:

Viac informácií o prednáškach

Registrácia

Webinár: Využitie HPC v Slovenskom hydrometeorologickom ústave 28 apr - Pozývame Vás na odbornú online prednášku - Využitie HPC v Slovenskom hydrometeorologickom ústave, ktorú povedie Mgr. Mária Derková, PhD. zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Webinár: Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu 27 apr - Pozývame Vás na odbornú online prednášku - Trénovanie strojov na detekciu ľubovoľného objektu, ktorú povedie RNDr. Andrej Lúčny, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Pozývame vás na Lokálny tréning pre podnikateľov: Umelá inteligencia v podnikaní 26 apr - Pozývame Vás na Lokálny tréning pre podnikateľov na tému „Umelá inteligencia v podnikaní – trendy, nástroje a praktické využitie“.