Kategórie
Všeobecné

Devana je už „doma“ vo Výpočtovom stredisku SAV

V dňoch 10. a 11. novembra prebieha fyzická inštalácia nového HPC systému Devana v priestoroch Slovenskej akadémie vied na bratislavskej Patrónke. Slovenskí používatelia si na náhradu Aurela, prvého slovenského superpočítača, museli počkať dlhší čas.

Devana je už „doma“ vo Výpočtovom stredisku SAV

V dňoch 10. a 11. novembra prebieha fyzická inštalácia nového HPC systému Devana v priestoroch Slovenskej akadémie vied na bratislavskej Patrónke. Slovenskí používatelia si na náhradu Aurela, prvého slovenského superpočítača, museli počkať dlhší čas.

Takzvané fázovanie, teda obnova HPC infraštruktúry tak, aby sa životné cykly aspoň 2 systémov prekrývali, je bežným nástrojom na zabezpečenie kontinuálnej dostupnosti adekvátnych výpočtových prostriedkov pre používateľov. Na Slovensku však od roku 2014, kedy prebehlo rozšírenie superpočítača Aurel, vznikol v tejto oblasti značný investičný dlh. Aurela, ktorý je od apríla 2021 vypnutý, nahradí práve Devana, ktorú chceme sprístupniť ešte pred koncom roka.

Porovnanie parametrov Aurela a Devany nájdete v tohtoročnom vydaní HPC Focus.

Kto bude môcť využívať superpočítač Devana?

Vedci a výskumníci zo slovenských univerzít a ústavov SAV budú môcť požiadať o bezplatný prístup, výpočtová kapacita bude prideľovaná jednotlivým projektom v grantovej súťaži s peer-review hodnotením.

Najmä pre malé a stredné podniky je tu ponuka spolupráce s Národným kompetenčným centrom pre HPC a možnosť realizácie bezplatných pilotných a proof-of-concept projektov s pomocou odborníkov.

Výpočtová kapacita bude dostupná aj komerčne.

Kedy bude Devana k dispozícii používateľom?

V nasledujúcich týždňoch bude prebiehať inštalácia a dôkladné testovanie systému. V decembri plánujeme spustiť možnosť podania prvých projektov pre testovanie a benchmarking. Prvá výzva na podávanie štandardných projektov bude zverejnená začiatkom budúceho roka.

Text: Lucia Demovičová

Výpočtové technológie pre konkurencieschopné Slovensko 2 apr - Predstavili sme naše aktivity, služby a technologické kapacity zástupcom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Cieľom prezentácie bolo ukázať, ako môže vysokovykonné počítanie, posunúť slovenský priemysel, výskum aj inovácie do digitálnej budúcnosti. Slovensko má k dispozícii výkonnú technologickú infraštruktúru, ktorú môže aktívne využiť ako súčasť svojej investičnej a inovačnej stratégie.
EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).