Kategórie
Všeobecné

Letná škola: Od supramolekulárnej chémie k štrukturálnej biológii metódami multiškálového modelovania

Počítačové simulácie sa stali cenným nástrojom na rozšírenie našich vedomostí v mnohých oblastiach. Neustále sa zvyšujúci výkon superpočítačov alebo dokonca stolných počítačov nám umožňuje simulovať väčšie systémy alebo dosiahnuť vyššiu presnosť pomocou rutinných simulácií. Správne predpovede však možno získať len vtedy, ak sa použijú správne modely a teoretické prístupy.

Letná škola: Od supramolekulárnej chémie k štrukturálnej biológii metódami multiškálového modelovania

Počítačové simulácie sa stali cenným nástrojom na rozšírenie našich vedomostí v mnohých oblastiach. Neustále sa zvyšujúci výkon superpočítačov alebo dokonca stolných počítačov nám umožňuje simulovať väčšie systémy alebo dosiahnuť vyššiu presnosť pomocou rutinných simulácií. Správne predpovede však možno získať len vtedy, ak sa použijú správne modely a teoretické prístupy. Cieľom tohto kurzu je poskytnúť základy pre vykonávanie počítačových simulácií a vysvetliť účastníkom, ako sa vyhnúť typickým chybám, ku ktorým dochádza kvôli nepochopeniu použitých aproximácií. Prednášky pokrývajú širokú škálu metód molekulárneho modelovania, ktoré riešia problémy od supramolekulárnej chémie až po štrukturálnu biológiu. Kurz bude pozostávať z teoretických prednášok doplnených o praktické cvičenia s typickými simulačnými technikami v každej disciplíne. Tento kurz je vhodný najmä pre študentov bakalárskeho a magisterského štúdia, ktorí majú záujem pokračovať v doktorandskom štúdiu a kariére vo výskume. Letná škola sa uskutoční v Národnom centre pre výskum biomolekúl v priestoroch novovybudovaného Univerzitného kampusu Masarykovej univerzity Bohunice.

Dátum: 9. júl 2023 – 22. júl 2023

Jazyk: Angličtina

Školné: 1 100 EUR

Deadline: 15. máj 2023

Viac informácií

Registrácia

Výpočtové technológie pre konkurencieschopné Slovensko 2 apr - Predstavili sme naše aktivity, služby a technologické kapacity zástupcom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Cieľom prezentácie bolo ukázať, ako môže vysokovykonné počítanie, posunúť slovenský priemysel, výskum aj inovácie do digitálnej budúcnosti. Slovensko má k dispozícii výkonnú technologickú infraštruktúru, ktorú môže aktívne využiť ako súčasť svojej investičnej a inovačnej stratégie.
EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).