Kategórie
Všeobecné

NCC Slovensko & NCC Poľsko: ORCA Hands-on Workshop

V dňoch 21. a 22. mája 2024 sa v Bratislave uskutočnil ORCA hands-on workshop. Tento dvojdňový workshop, organizovaný národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska a Poľska bol zameraný na softvérový kvantovo-chemický balík ORCA. Účastníci sa oboznámili so základmi a vybranými pokročilými technikami práce s ORCA, pričom veľkú časť tvorili najmä praktické cvičenia.

NCC Slovensko & NCC Poľsko: ORCA Hands-on Workshop

V dňoch 21. a 22. mája 2024 sa v Bratislave uskutočnil ORCA hands-on workshop. Tento dvojdňový workshop, organizovaný národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska a Poľska bol zameraný na softvérový kvantovo-chemický balík ORCA. Účastníci sa oboznámili so základmi a vybranými pokročilými technikami práce s ORCA, pričom veľkú časť tvorili najmä praktické cvičenia.


Workshop začal registráciou a privítaním účastníkov, po ktorom nasledovala prezentácia projektu kompetenčných centier EuroCC 2. Lektor Klemens Noga z Cyfronetu, HPC centra v Krakowe, predstavil poľský HPC ekosystém a možnosti pre používateľov v oblasti výpočtovej chémie.

Počas prvého dňa sa lektor zameral na praktické aspekty nastavenia ORCA na HPC systémoch. Účastníkom priblížil nastavenie a fungovanie HPC klastrov, best practices pre inštaláciu ORCA a nástroj SLURM, ktorý slúži pre manažment výpočtových úloh. Účastníci boli oboznámení so štruktúrou a syntaxou vstupných súborov potrebných pre základné kvantové chemické výpočty, ako sú single-point výpočty energie, resp. vlastností a optimalizácia geometrie. Zaoberali sa aj analýzou výstupov, extrakciou užitočných informácií a vizualizáciou výsledkov pre ich lepšiu interpretáciu a prezentáciu.

Druhý deň začal pokročilejšími možnosťami výpočtov v ORCA. Účastníci sa naučili, ako nastaviť výpočty vibračných frekvencií, relativistických korekcií a spektroskopických vlastností. Lektor sa zameral aj na vysvetlenie metrík škálovateľnosti, stratégie na zlepšenie výkonu a efektívnosti paralelných výpočtov na HPC systémoch, ktoré si účastníci vzápätí prakticky vyskúšali. Popoludí sa účastníci venovali výpočtom redox potenciálov a prešli prípadovými štúdiami pripravenými podľa ich vlastných podkladov. Posledná časť workshopu sa zaoberala riešením problémov pri výpočtoch a zdieľaním najlepších postupov na maximalizáciu efektívnosti a presnosti výpočtov v ORCA.

Súčasťou programu bola aj prehliadka superpočítača Devana vo Výpočtovom stredisku SAV. Podujatie poskytlo účastníkom základné znalosti a zručnosti pre prácu s balíkom ORCA v oblasti kvantovo-chemických výpočtov na HPC systémoch. Veríme, že workshop bol pre účastníkov prínosom a pomohol im v ich práci na vlastných výskumných projektoch. Balík ORCA je súčasťou softvérového vybavenia systému Devana a jeho licencia je voľne dostupná pre všetkých akademických používateľov.

Od crash testov po personalizované vakcíny: Reálne využitie HPC v praxi 26 máj - V rámci projektu INOVATO sa uskutočnil webinár s názvom „Ako môže HPC pomôcť firme inovovať, zvyšovať efektivitu a konkurencieschopnosť“. Hlavnou rečníčkou bola Lucia Malíčková z Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčného centra pre HPC, ktorá počas svojho vystúpenia priblížila širokému publiku možnosti, ktoré dnes poskytuje vysokovýkonné počítanie (HPC) pre firmy, výskumné organizácie aj startupy pôsobiace na Slovensku.
Umelá inteligencia v podnikaní: trendy, nástroje a praktické využitie 25 máj - Dňa 20. mája 2025 sa na pôde Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre uskutočnila odborná prednáška s názvom „Artificial Intelligence in Business – Trends, Tools, and Practical Use“. Cieľom podujatia bolo predstaviť možnosti využitia umelej inteligencie (AI) v prostredí malých a stredných podnikov a podporiť ich digitálnu transformáciu s využitím vysokovýkonného počítania (HPC).
FF+ a NCC pre HPC: Podpora inovácií prostredníctvom vysokovýkonného počítania  24 máj - Počas medzinárodnej konferencie Austrian-Slovenian HPC Meeting 2025 (ASHPC25), ktorá sa konala 19. – 22. mája 2025 v Rimske Terme v Slovinsku, sa zástupcovia slovenského Národného kompetenčného centra pre vysokovýkonné počítanie (NCC pre HPC) stretli s Tinou Črnigoj, koordinátorkou pre disemináciu a propagáciu projektu Future Factories Plus (FF+). Stretnutie vytvorilo priestor na zmysluplnú odbornú diskusiu a výmenu pohľadov na prepojenie národných iniciatív v oblasti digitalizácie s európskymi strategickými projektmi. Poukázalo na sľubné prieniky medzi projektom FF+ a poslaním Národným kompetenčným centrom pre HPC na Slovensku, najmä v oblastiach pokročilého výpočtového výkonu, inovačného potenciálu a podpory malých a stredných podnikov (MSP), ktoré čelia rastúcim výzvam v oblasti digitalizácie a konkurencieschopnosti.