Kategórie
Všeobecné

NCC Slovensko & NCC Poľsko: ORCA Hands-on Workshop

V dňoch 21. a 22. mája 2024 sa v Bratislave uskutočnil ORCA hands-on workshop. Tento dvojdňový workshop, organizovaný národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska a Poľska bol zameraný na softvérový kvantovo-chemický balík ORCA. Účastníci sa oboznámili so základmi a vybranými pokročilými technikami práce s ORCA, pričom veľkú časť tvorili najmä praktické cvičenia.

NCC Slovensko & NCC Poľsko: ORCA Hands-on Workshop

V dňoch 21. a 22. mája 2024 sa v Bratislave uskutočnil ORCA hands-on workshop. Tento dvojdňový workshop, organizovaný národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska a Poľska bol zameraný na softvérový kvantovo-chemický balík ORCA. Účastníci sa oboznámili so základmi a vybranými pokročilými technikami práce s ORCA, pričom veľkú časť tvorili najmä praktické cvičenia.


Workshop začal registráciou a privítaním účastníkov, po ktorom nasledovala prezentácia projektu kompetenčných centier EuroCC 2. Lektor Klemens Noga z Cyfronetu, HPC centra v Krakowe, predstavil poľský HPC ekosystém a možnosti pre používateľov v oblasti výpočtovej chémie.

Počas prvého dňa sa lektor zameral na praktické aspekty nastavenia ORCA na HPC systémoch. Účastníkom priblížil nastavenie a fungovanie HPC klastrov, best practices pre inštaláciu ORCA a nástroj SLURM, ktorý slúži pre manažment výpočtových úloh. Účastníci boli oboznámení so štruktúrou a syntaxou vstupných súborov potrebných pre základné kvantové chemické výpočty, ako sú single-point výpočty energie, resp. vlastností a optimalizácia geometrie. Zaoberali sa aj analýzou výstupov, extrakciou užitočných informácií a vizualizáciou výsledkov pre ich lepšiu interpretáciu a prezentáciu.

Druhý deň začal pokročilejšími možnosťami výpočtov v ORCA. Účastníci sa naučili, ako nastaviť výpočty vibračných frekvencií, relativistických korekcií a spektroskopických vlastností. Lektor sa zameral aj na vysvetlenie metrík škálovateľnosti, stratégie na zlepšenie výkonu a efektívnosti paralelných výpočtov na HPC systémoch, ktoré si účastníci vzápätí prakticky vyskúšali. Popoludí sa účastníci venovali výpočtom redox potenciálov a prešli prípadovými štúdiami pripravenými podľa ich vlastných podkladov. Posledná časť workshopu sa zaoberala riešením problémov pri výpočtoch a zdieľaním najlepších postupov na maximalizáciu efektívnosti a presnosti výpočtov v ORCA.

Súčasťou programu bola aj prehliadka superpočítača Devana vo Výpočtovom stredisku SAV. Podujatie poskytlo účastníkom základné znalosti a zručnosti pre prácu s balíkom ORCA v oblasti kvantovo-chemických výpočtov na HPC systémoch. Veríme, že workshop bol pre účastníkov prínosom a pomohol im v ich práci na vlastných výskumných projektoch. Balík ORCA je súčasťou softvérového vybavenia systému Devana a jeho licencia je voľne dostupná pre všetkých akademických používateľov.

Mapovanie polohy a výšky stromov v PointCloud dátach získaných pomocou LiDAR technológie 25 júl - Cieľom spolupráce medzi Národným superpočítačovým centrom (NSCC) a firmou SKYMOVE, v rámci projektu Národného kompetenčného centra pre HPC, bol návrh a implementácia pilotného softvérového riešenia pre spracovanie dát získaných technológiou LiDAR (Light Detection and Ranging) umiestnených na dronoch.
Workshop: POP3 Profiling and Optimisation Tools 16 júl - Pozývame vás na zaujímavé podujatie POP3 Profiling and Optimisation Tools 46th VI-HPS Tuning Workshop. Podujatie je organizované POP3 CoE v spolupráci s Národnými kompetenčnými centrami pre HPC zo Slovenska, Česka, Poľska a Rakúska Maďarska a Slovinska.
Call for Ideas: Hľadáme slovenských MSP partnerov pre projektové konzorcium FFPlus 4 júl - NCC Slovakia hľadá slovenských MSP partnerov na vytvorenie konzorcia pre návrh prestížneho projektu FFPlus. Cieľom je využiť vysokovýkonné počítanie pri riešení špecifických obchodných výziev zahŕňajúcich napr. modelovanie a simulácie, analýzu údajov, AI atď.