Kategórie
Všeobecné

Superpočítanie vo vede – čoskoro začíname!

Príďte sa s nami porozprávať o superpočítaní vo vede v neformálnej atmosfére pri kávičke! Pripravili sme si pre vás sériu zaujímavých popularizačno-vzdelávacích prednášok o vysokovýkonnom počítaní. Všetky naše prednášky sú bezplatné, no prosíme vás o registráciu.

Superpočítanie vo vede – čoskoro začíname!

Príďte sa s nami porozprávať o superpočítaní vo vede v neformálnej atmosfére pri kávičke! Pripravili sme si pre vás sériu zaujímavých popularizačno-vzdelávacích prednášok o vysokovýkonnom počítaní. Všetky naše prednášky sú bezplatné, no prosíme vás o registráciu.

Národné kompetenčné centrum pre HPC  organizuje sériu populárno-vzdelávacích prednášok o tom, kde všade vedci potrebujú superpočítače a vysokovýkonnú výpočtovú techniku. Ide o spoločnú aktivitu NCC a Múzea počítačov Centra spoločných činností SAV.

Každý používateľ uzná, že využitie HPC v rôznych vedných odboroch je multidisciplinárna problematika. Je potrebné mať znalosti nielen zo špecifickej vedeckej oblasti, ale aj z metód modelovania a simulácií, základov programovania, operačných systémov a architektúry počítačov. Prvé prednášky budú preto venované úvodu do tejto problematiky, čo využijeme v ďalších prezentáciách, v ktorých vám odborníci zo SAV a slovenských univerzít priblížia použitie HPC v rôznych vedeckých odboroch. Našim cieľom je do istej miery pokryť to, čo chýba v kurikulách vysokých škôl a pokúsiť sa podať komplexné informácie a to aj v kontexte svetového vývoja.

Prednášky sú vhodné pre študentov, ale aj pre širšiu verejnosť a všetkých záujemcov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o HPC technológiách, ich vývoji a možnostiach ich využitia. Súčasťou prednášok, ktoré sa budú konať v Aule SAV v areáli na Patrónke  bude aj otvorená diskusia s prednášajúcim v neformálnej atmosfére. Prednášky bude možné sledovať aj online prostredníctvom YouTube. Účasť na prednáškach je bezplatná, no je počas nich povinné dodržiavať všetky platné hygienické opatrenia v súvislosti s pandémiou Covid-19. Tiež je potrebné sa zaregistrovať na stránke http://itkurzy.sav.sk/prednasky.

Sme veľmi radi, že naše pozvanie prijali zaujímaví hostia a tešíme sa na inšpiratívne prednášky a podnetné diskusie v uvoľnenej atmosfére pri káve a malom občerstvení!

Harmonogram prednášok a registrácia:

  •  29. septembra o 17:00 – Súčasné trendy a vízia rozvoja HPC na Slovensku
    Filip Holka (CSČ SAV), Lukáš Demovič (CSČ SAV)
  •  12. októbra o 17:00 – Počítačové simulácie a výpočty ako esenciálny nástroj vedy
    Pavol Neogrády (Prírodovedecká fakulta UK)
  •  26. októbra o 17:00 – Vývoj technológií a architektúr počítačov – od sériových jednoprocesorových po súčasné superpočítače
    Martin Šperka (Múzeum počítačov, CSČ SAV)

Ak by ste mali záujem o prednášku na konkrétnu tému, ale nenašli ste ju v našom harmonograme, neváhajte nás kontaktovať!


Nenechajte si ujsť zaujímavé aktivity Národného kompetenčného centra pre HPC (prednášky, bezplatné IT kurzy, hackathony, podujatia), sledujte nás na sociálnych sieťach a prihláste sa na odber nášho newslettera. 

Viac informácií o prednáškach

Registrácia

 

Digitálne dvojčatá spoločnosti: Simulácie poháňané výpočtami na HPC 25 jún - Pridajte sa k nášmu inšpiratívnemu webináru a zistite, ako umelá inteligencia a multiagentové simulačné technológie pomáhajú výskumníkom pochopiť a predikovať komplexné spoločenské javy. Na podujatí vystúpia poprední odborníci na kultúrnu kybernetiku, kognitívne modelovanie a simulácie digitálnych dvojčiat v národnom meradle.
Posilňovanie väzieb v rámci EuroCC: Návšteva NCC Slovakia vo FCCN v Lisabone 24 jún - Dňa 24. júna sa zástupkyňa NCC Slovakia, Božidara Pellegrini, stretla s kolegyňami z NCC Portugal v sídle FCCN – Národnej jednotky pre vedecké výpočty pri FCT – Fundação para a Ciência e a Tecnologia, v Lisabone.
Záznam z podujatia: Slovenčina v ére veľkých jazykových modelov (s podporou superpočítača Leonardo) 23 jún - Dňa 11. júna 2025 sa uskutočnil spoločný webinár o modelovaní jazyka, ktorý zorganizovali Národné kompetenčné centrá pre HPC na Slovensku a v Taliansku. Diskusia sa sústredila na výzvy a riešenia spojené s používaním veľkých jazykových modelov (LLM) pre menej rozšírené jazyky, akým je aj slovenčina.