Kategórie
Všeobecné

Vývoj technológií a architektúr počítačov – od sériových jednoprocesorových po súčasné superpočítače

Dňa 26. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila tretia prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“. Doc. Šperka, ktorý je zároveň aj vedúcim Múzea počítačov, ukázal, ako sa vyvíjali počítače a ich architektúra, ako napredoval vývoj jednotlivých modulov CPU, GPU a operačnej pamäte.

Vývoj technológií a architektúr počítačov – od sériových jednoprocesorových po súčasné superpočítače

Dňa 26. októbra 2021 sa na Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied uskutočnila tretia prednáška zo série „Superpočítanie vo vede“. Doc. Šperka, ktorý je zároveň aj vedúcim Múzea počítačov, ukázal ako sa vyvíjali počítače a ich architektúra, ako napredoval vývoj jednotlivých modulov CPU, GPU a operačnej pamäte.

Výkon počítačov sa zvyšoval vďaka novým technológiám a inováciám v oblasti výroby polovodičových zariadení, čo umožnilo každé dva roky približne zdvojnásobiť počet komponentov na jeden integrovaný obvod – tento trend popisuje tzv. Moorov zákon. Tu sa však už v súčasnosti blížime k fyzikálnym limitom.

Ďalšie urýchlenie výpočtov sa dá dosiahnuť použitím paralelizmu, čo dnešné architektúry superpočítačov s využitím vysokorýchlostných sietí, bežne umožňujú. Doc. Šperka účastníkov previedol aj krátkou históriou od prvých paralelných vektorových počítačov a prvého superpočítača Cray-1 až po dnešné superpočítače.

Popularizačno-vzdelávacie prednášky sú spoločnou aktivitou Múzea počítačov CSČ SAV a Národného kompetenčného centra (NCC) pre vysokovýkonné počítanie. NCC ako primárny kontaktný bod pre HPC na Slovensku zastrešuje okrem iného aj vzdelávacie a propagačné aktivity v tejto oblasti.

Záznam z podujatia si môžete pozrieť na Facebookovom profile a na YouTube Centra spoločných činností SAV a už teraz sa môžete zaregistrovať na naše ďalšie prednášky. Harmonogram prednášok:

Viac informácií o prednáškach

Registrácia

EuroHPC Summit 2025: Tri dni plné inovácií, diskusií a inšpirácie 24 mar - V dňoch 18. – 20. marca sme sa zúčastnili prestížneho EuroHPC Summitu 2025, ktorý sa tento rok konal v Krakove. Počas troch nabitých dní sa na jednom mieste stretli odborníci, výskumníci, inovátori a zástupcovia inštitúcií z celej Európy, aby diskutovali o budúcnosti vysokovýkonného počítania (HPC), umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií. Prvý deň bol zameraný na strategické smerovanie európskeho HPC ekosystému. Veľmi zaujímavou bola aj diskusia o tzv. AI Factories – iniciatívach, ktoré majú posilniť európske postavenie v oblasti umelej inteligencie.
Superpočítače a agrosektor: Rozbiehame spoluprácu s SPU 21 mar - Tento týždeň sme absolvovali pracovné rokovanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre, počas ktorého sme spolu s odborníkmi z rôznych oblastí diskutovali o možnostiach spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a vzdelávania. Hlavným cieľom stretnutia bolo preskúmať potenciál prepojenia odborných kapacít univerzity s výpočtovým výkonom a expertízou Národného superpočítačového centra (NSCC) a Národného kompetenčého centra pre HPC (NCC pre HPC).
Keď sa stretne energetika a superpočítač: Spolupráca s IPEEK 20 mar - Dňa 20. marca sme v Nitre rokovali so zástupcami Ipeľského energetického a environmentálneho klastra (IPEEK). Cieľom stretnutia bolo identifikovať možnosti spolupráce pri využití vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry (HPC) na podporu projektov v oblasti energetiky, obnoviteľných zdrojov a environmentálnych inovácií.