Kategórie
Všeobecné

 Kick-off meeting: Superheroes 4 Science vol.2

V dňoch 28.-30. novembra 2023 v Bratislave sa uskutočnilo úvodne stretnutie k druhej fáze projektu Superheroes 4 Science (S4S). Projekt predstaví mladej generácii fascinujúci svet vysoko výkonného počítania a zameria sa na vytvorenie interaktívnych vzdelávacích materiálov na také témy, ako sú superpočítače, umelá inteligencia a kvantové počítanie.

 Kick-off meeting: Superheroes 4 Science vol.2

V dňoch 28.-30. novembra 2023 sa v Bratislave uskutočnilo úvodne stretnutie k druhej fáze projektu Superheroes 4 Science (S4S). Projekt predstaví mladej generácii fascinujúci svet vysokovýkonného počítania a zameria sa na vytvorenie interaktívnych vzdelávacích materiálov na také témy, ako sú superpočítače, umelá inteligencia a kvantové počítanie. Na úvodnom projektovom stretnutí v Bratislave sa stretli tímy z Českej republiky, Poľska a Slovenska. Boli to veľmi produktívne tri dni počas ktorých sme mali možnosť naplánovať vytvorenie rôznych zaujímavých vzdelávacích aktivít a materiálov pre vás.

Okrem veľmi efektívneho stretnutia sme mali tiež možnosť vidieť prvý slovenský superpočítač z roku 1958. Tento počítač sa používal na modelovanie dynamických systémov a výpočty diferenciálnych rovníc a bol v prevádzke až do roku 1972. Boli sme si pozrieť aj nový slovenský superpočítač Devana. Vďaka Devane máme možnosť vykonávať zložité výpočty rýchlosťou, o ktorej sa pred pár desaťročiami ani nesnívalo.

Sledujte projektovú stránku a sociálne siete a nenechajte si ujsť rôzne zaujímavé vzdelávacie aktivity a materiály, ktoré pre vás pripravujeme:


EuroHPC JU Call for Proposals for Benchmark Access 2024 14 feb - Cieľom výziev EuroHPC JU Benchmark Access je podporiť výskumníkov a vývojárov HPC aplikácií poskytnutím možnosti otestovať svoje aplikácie na EuroHPC Pre-exascale a Petascale systémoch ešte pred podaním žiadosti o Extreme Scale či Regular Access.
EuroHPC JU Call for Proposals for Development Access 2024 14 feb - Cieľom výziev EuroHPC JU Development Access je podporiť výskumníkov a vývojárov HPC aplikácií poskytnutím príležitosti pre vývoj, testovanie a optimalizáciu aplikácii na EuroHPC Pre-exascale a Petascale systémoch ešte pred podaním žiadosti o Extreme Scale alebo Regular Access. Výzva EuroHPC Development je určená pre projekty zamerané na vývoj a optimalizáciu kódu a algoritmov a na vývoj aplikačných metód AI.
Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede 11 feb - Medzinárodný deň žien a dievčat vo vede, ktorý sa každoročne oslavuje 11. februára, vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 2015. Tento deň nám pripomína, že ženy a dievčatá zohrávajú vo vede a technike dôležitú úlohu a že je potrebné ich v tom ešte viac podporiť. Príspevok žien vo vede je neoceniteľný, od základného výskumu až po vývoj technológií. Ženy, ako Marie Curie, Rosalind Franklinová a mnohé iné, mali zásadný vplyv na naše pochopenie sveta.