Kategórie
Všeobecné

Postupnými krokmi k spusteniu Devany

Po úspešnom navezení nového superpočítača Devana bude spusteniu a sprístupneniu pre používateľov predchádzať ešte niekoľko krokov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších týždňov. Predovšetkým je nevyhnutné dokončenie a servis pomocnej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody a chladiaci systém.

Postupnými krokmi k spusteniu Devany

Po úspešnom navezení nového superpočítača Devana bude spusteniu a sprístupneniu pre používateľov predchádzať ešte niekoľko krokov, ktoré sa budú realizovať počas najbližších týždňov. Predovšetkým je nevyhnutné dokončenie a servis pomocnej infraštruktúry, ako sú elektrické rozvody a chladiaci systém.

Nasledovať bude inštalácia linuxového operačného systému a nástrojov pre manažment systému, manažment dát a súborového systému, ako aj mnohým požívateľom známy nástroj na manažment úloh Slurm. Napokon sa nainštaluje ekosystém pre aplikácie a vývoj softvéru, teda bežné matematické knižnice a kompilátory. Pred samotným prebratím Devany od dodávateľa prebehne prvé testovanie v réžii Výpočtového strediska SAV. Testy budú zahŕňať aj tzv. Linpack, čo je súbor štandardizovaných numerických úloh, ktorého výsledkom je definícia výkonu v jednotkách Flop/s, teda počet aritmetických operácií, ktoré superpočítač vykoná za sekundu. Najvýkonnejší počítač v Európe – LUMI – má výkon 309 PFlop/s, čo je 309×1015 operácií. Teoretický predpokladaný výkon Devany je okolo 800 TFlop/s, teda 800×1012 operácií za sekundu. Testovať sa bude aj rýchlosť čítania a zápisu dát z dátových úložísk. Napokon sa vykonajú záťažové testy, kedy sa na všetkých výpočtových uzloch spustia aplikácie vyžadujúce plný výkon procesorov a plnú operačnú pamäť. Test bude prebiehať približne 48 hodín a preverí sa ním stabilita systému a kapacita chladenia.

Po ukončení a vyhodnotení testov, ktoré predpokladáme začiatkom decembra, budeme môcť sprístupniť Devanu pre používateľov. Pri tejto príležitosti pripravujeme aj nový portál, ktorý bude slúžiť na podávanie, hodnotenie a manažment projektov a používateľov.

Text: Lucia Demovičová
Fotografie: Pavol Novák

Keď sa technológia stretne s inklúziou: Vízia pre spravodlivú spoločnosť 25 júl - V uplynulých dňoch sa uskutočnilo inšpiratívne stretnutie medzi Luciou Maličkovou, projektovou manažérkou v Národnom superpočítačovom centre a Národnom kompetenčnom centre pre vysokovýkonné počítanie (HPC), a Jánom Bihari, vizionárom, zakladateľom Tibi Digital a myšlienkovým lídrom v oblasti digitalizácie rómskej komunity.
Záznam z webinára: Simulovanie spoločností pomocou AI a digitálnych dvojčiat 23 júl - Nestihli ste náš webinár „Digitálne dvojčatá spoločnosti: Simulácie poháňané výpočtami na HPC“? Záznam je už dostupný online. Webinár priniesol inšpiratívne pohľady na to, ako umelá inteligencia, kognitívne modelovanie a multiagentové simulačné technológie pomáhajú vedcom porozumieť a predikovať komplexné spoločenské javy, ako sú šírenie dezinformácií, radikalizácia či spoločenská súdržnosť.
Ženy v HPC 21 júl - Lucia Malíčková, odborníčka na vysokovýkonné počítanie (HPC) a výskumno-inovačné ekosystémy, sa nedávno stala mentorkou v rámci medzinárodného mentoringového programu organizácie Women in High Performance Computing (WHPC). Jej zapojenie do tejto globálnej iniciatívy je dôkazom rastúcej snahy o podporu diverzity a rovnosti príležitostí v technologickom sektore.